Jak powinno wyglądać menu roczniaka? Podpowiadamy! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak powinno wyglądać menu roczniaka? Podpowiadamy!

Jak powinno wyglądać menu roczniaka? Podpowiadamy!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Specjaliści do spraw żywienia oraz lekarze pediatrzy zgodnie podkreślają, że najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przez pierwsze pół roku życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki.

Według ekspertów karmienie piersią warto kontynuować przynajmniej do 1. roku życia, a najlepiej do końca 2. roku życia malucha. Co więcej, po 6. miesiącu życia dietę dziecka należy rozszerzać o inne produkty. Dowiedz się, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany jadłospis rocznego dziecka.

Intensywny rozwój malucha a jego potrzeby żywieniowe

Dziecko, które ukończyło 1. rok życia, intensywnie się rozwija – jest bardzo aktywne i ruchliwe, poznaje świat, zaczyna chodzić, mówić i potrzebuje na to wszystko dużej ilości energii – ok. 80 kalorii w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała[1]. Aby ją zapewnić, potrzebuje zjadać pięć posiłków dziennie, w tym trzy większe: śniadanie, obiad i kolację oraz dwa mniejsze: drugie śniadanie i podwieczorek. Powinny być one odpowiednio zbilansowane i dostarczać maluchowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Żołądek rocznego dziecka jest mały, dlatego bardzo ważne dla jego zdrowia są właściwe porcje oraz regularność posiłków. Jednocześnie, podawanie maluchowi jedzenia o odpowiednich porach oraz powtarzający się rytm posiłków umożliwi zaszczepienie w nim nawyku prawidłowego odżywiania, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Jeśli chodzi o napoje – podawaj dziecku wodę, a soki owocowe (przecierowe, 100%) proponuj jedynie okazjonalnie, w ograniczonych ilościach.

Co powinien zawierać jadłospis rocznego dziecka?

Pamiętaj, że podstawą diety malucha powinno być mleko matki, a dodatkowe posiłki to uzupełnienie jego jadłospisu. Jeżeli z jakichś powodów nie karmisz już piersią, podawaj dziecku mleko modyfikowane typu Junior – bogate m.in. w wapń, żelazo i witaminy, np. bardzo istotną dla rozwoju kości witaminę D. Mleko modyfikowane może być również podstawą śniadania Twojej pociechy, np. kaszy i płatków owsianych na mleku[2].

Posiłki roczniaka powinny być urozmaicone i odpowiednio zbilansowane, bogate w składniki pochodzące z wszystkich pięciu zalecanych grup produktów spożywczych:

  • warzyw,
  • owoców,
  • produktów białkowych – np. mleko, sery, jaja,
  • produktów zbożowych – np. pieczywo, kasza ryż, makaron,
  • tłuszczów[3].

Wraz z rozwojem dziecka powinna zmieniać się konsystencja podawanych mu pokarmów. Twój junior będzie uczył się gryzienia – aby mógł udoskonalać tę umiejętność, zacznij  wprowadzać do jego menu produkty stałe[4].

Codzienny jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać:

  • 5 porcji warzyw,
  • 5 porcji produktów zbożowych,
  • 4 porcje owoców,
  • 3 porcje mleka / produktów mlecznych,
  • 1-2 porcje mięsa, ryb, jaj[5].

W diecie malucha bardzo ważne jest spożywanie wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają rozwój układu nerwowego i narządu wzroku. Należy pamiętać o spożyciu chociaż jednej porcji tłustych ryb morskich w tygodniu.

Dobrze skomponowany jadłospis zapewni odpowiednią ilość energii oraz pomoże uniknąć problemów z nadwagą, otyłością i chorobami układu pokarmowego.

Wartościowe składniki w dziecięcym menu

Komponując jadłospis rocznego dziecka, zatroszcz się przede wszystkim o wysokiej jakości produkty, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Kupując, przykładowo, warzywa lub owoce w sklepie spożywczym nie zawsze masz wiedzę, skąd pochodzą i jak wyglądała ich uprawa, dlatego lepiej zaopatrywać się w nie u lokalnych rolników czy sadowników. Jeśli nie masz pewności co do pochodzenia i jakości produktów, lepszym rozwiązaniem będzie wybór żywności dostosowanej dla najmłodszych – ze wskazaniem wieku na etykiecie. Słoiczki z gotowymi daniami czy deserkami są bezpiecznym wyborem dla Twojego roczniaka, zawierają bowiem składniki szczegółowo opracowane przez ekspertów do spraw żywienia i poddawane są wielokrotnym kontrolom jakości.

Czego unikać komponując jadłospis rocznego dziecka?

Choć Twój maluch ukończył 1. rok życia i może spożywać już wiele produktów, pamiętaj – jego menu nie może być identyczne z menu dorosłych. Jego układ odpornościowy nadal się kształtuje, a jak wiadomo – jest on ściśle powiązany z układem pokarmowym.

Pamiętaj, że okres między 13. a 36. miesiącem życia Twojej pociechy jest kluczowy dla rozwoju preferencji i nawyków żywieniowych[6]. Należy unikać również surowych mięs i ryb oraz niskiej jakości tłuszczów, a także soli i cukru, które w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości. Słodkie, gazowane napoje, chipsy, fast-foody (typu frytki) są absolutnie zakazane.

[1] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/dieta-rocznego-dziecka
[2] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/jadlospis-rocznego-dziecka

[3] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/jadlospis-rocznego-dziecka

[4] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/dieta-rocznego-dziecka

[5] https://www.bobovita.pl/13-24-miesiecy/artykuly/jakie-potrzeby-zywieniowe-ma-dziecko-po-1-roku-zycia

[6] https://1000dni.pl/1-rok-zycia