Opublikowany przez: IwonaSza 2013-06-26 21:41:45
Przed krwawieniem miesiączkowym następuje tzw: napięcie przedmiesiączkowe. To nie mit, to nie bajka, kobieta naprawdę może być nie w humorze. Jednym z objawów napięcia przedmiesiączkowego jest zmiana w masie ciała. Mniej więcej w połowie cyklu następuje zatrzymanie wody w tkankach. Obserwowalne zmiany masy ciała mogą wynosić kilka kilogramów. Wraz z rozpoczęciem miesiączki, dochodzi do wydalenia przez nerki „zatrzymanej” wody.
Bóle w okolicach lędźwiowo-krzyżowych również dokuczają w okresie przedmiesiączkowym. Mogą być one spowodowane przewlekłym procesem zapalnym, wadą postawy lub nadmiernym obciążeniem. Zmianie może także ulec zachowanie i tzw rozbicie psychiczne u niektórych kobiet. Nie do końca jest zbadane, w jakim stopniu są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne. Na szczęście uczucie to ustępuje niemal całkowicie w drugim dniu krwawienia.
Natężenie bólu i rozdrażnienie nie jest jednakowe u wszystkich kobiet, ale niejednokrotnie potrafi zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. I choć ból utrzymuje się krótko – dzień, dwa – a później słabnie, nawet przez ten czas, chciałoby się raz na zawsze o nim zapomnieć i się go pozbyć.
Sposoby radzenia sobie z bólem
Przede wszystkim odpoczywaj. Wyśpij się, nie planuj żadnej obciążającej i stresującej pracy, poleniuchuj i zwolnij. Nic się nie stanie, jeżeli przez kilka dni nieco odpuścisz. Co więcej, warto w tym czasie zadbać o siebie – własne potrzeby i zachcianki.
Warto również pamiętać o ruchu, który może nas odprężyć. Rezygnujemy ze sportów wyczynowych i zbyt obciążających. Doskonałym sposobem na zmniejszenie napięcia jest pływanie, taniec lub spacer. Nic na siłę, wszystko pod kontrolą i dla przyjemności – nie z obowiązku.
Od dawna również wiadomo, że gorąca kąpiel lub rozgrzanie okolic lędźwiowych i brzucha działa rozkurczowo. Rozpieśćmy się – przygotujmy kąpiel z bąbelkami, aromatycznymi świeczkami, zamknijmy drzwi i zostawmy wszelkie problemy za nimi.
Jednym ze sposobów poskromienia bólu są również leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Leki hamują produkcję prostaglandyn, pozwalają ukoić ból, ale można z nich korzystać przez jeden do trzech dni od początku miesiączki. Pamiętajmy jednak, że każdorazowe spożycie leków przeciwbólowych, powinniśmy konsultować z lekarzem.
Patronem artykułu jest www.galenus.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Paulitta 2013.07.17 21:57
Łatwo powiedzieć trudniej zrobić..;/ ale artykuł ciekawy i przydatny:)
plascynacja 2013.07.01 13:14
"Przede wszystkim odpoczywaj" - to mi się podoba :-) Ja odczuwam bóle w lędźwiach, mam napady gorąca przy miesiączce. A do tego rozbicie emocjonalne :-/ Masakra, dlatego nie powstrzymuje się za wszelką cenę przed tabletkami przeciwbólowymi - bo jak mają mi pomóc to po prostu biorę!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.