Marta Pyrzyńska-Mac: Niestety nie na wszystko mamy wpływ. To co możemy zrobić to jak najlepiej się zorganizować. Kobiety posiadające dzieci są często znacznie lepiej zorganizowane i bardziej odpowiedzialnie podchodzą do pracy ,ponieważ przy dziecku każda zyskana minuta jest na wagę złota.
W miarę możliwości, przed powrotem do pracy warto starać się pozostać w kontakcie z pracodawcą, żeby w jakiś sposób podtrzymać tę relację. Może udałoby się wrócić początkowo na 7/8 etatu? Cenny też jest kontakt z osobami z naszego zespołu. Dzięki nim nie będziemy miały poczucia, że po przerwie wracamy niemalże do nowego miejsca pracy i kompletnie nie wiemy, co się w nim dzieje.
Idealna praca dla młodej mamy - czyli jaka? |
Proponuję również w miarę możliwości czasowych śledzić sytuację rynkową w branży, która nas dotyczy. Jeżeli przerwa w pracy jest dłuższa (np. 2-3 lata) warto pomyśleć o jakimś kursie i zadbać o odświeżenie języka obcego, żeby uniknąć nadmiernego stresu po powrocie.
Co zrobić, gdy po urlopie macierzyńskim nie mamy już możliwości powrotu do poprzedniego miejsca pracy? Jak wówczas znaleźć nowe zatrudnienie?
Marta Pyrzyńska-Mac: Jeżeli wcześniej wiemy lub podejrzewamy, że powrót do poprzedniego miejsca pracy jest niemożliwy, szczególnie ważne jest poszerzanie swoich kompetencji zawodowych, a także przydatnych umiejętności językowych czy komputerowych.
Ważną rzeczą jest przygotowanie profesjonalnego cv i listu motywacyjnego wraz z podsumowaniem zawodowym, które wyeksponuje nasze mocne strony. Należy na bieżąco śledzić portale typu pracuj.pl, job pilot oraz inne, na których publikowane są ogłoszenia o pracę. Warto również zaglądać na portale dedykowane specjalnie mamom typu: „Mamo pracuj” gdzie możemy znaleźć oferty na część etatu.
Jak awansować w pracy? |
Na początku warto sobie przeanalizować swoje kompetencje. Umiejętności tzw. twarde (to, na co mamy dowody: zaświadczenia o kursach, znajomość języków obcych czy programów komputerowych). Umiejętności „miękkie”, kompetencje związane z wykonywanymi pracami. Przygotować wszystkie dyplomy, świadectwa pracy, opisy stanowisk pracy i zakresy obowiązków, a następnie sporządzić sobie listę tego, co umiem i potrafię a nad czym jeszcze muszę popracować.
Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie się do samej rozmowy kwalifikacyjnej. To pozwoli nam zminimalizować stres. Nie zapominajmy również o pozytywnym nastawieniu- ono odgrywa również znaczącą rolę. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z wielu szkoleń, warsztatów dot. powrotu mamy na rynek pracy, na tych zajęciach Panie mogą dowiedzieć się jak przejść przez ten proces.
Marta Pyrzyńska-Mac jest starszym specjalistą i trenerem ds. HR oraz rozwoju zawodowego w Przystani Psychologicznej. Posiada 10-letnie doświadczenie w branży rekrutacyjnej. Chcesz rozwinąć swoją karierę, ale nie wiesz jak? Masz obawy przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim/wychowawczym? ZADAJ JEJ PYTANIE NA NASZYM FORUM - DORADCA ZAWODOWY