Skóra ust jest bardzo delikatna i cienka, wręcz przezroczysta. Usta są czerwone, bo przez ich pergaminową skórę prześwitują naczynia krwionośne i mięśnie. Skóra ust nie posiada pigmentu, który chroni inne części skóry przed promieniowaniem UV, nie ma też gruczołów potowych, a gruczoły łojowe występują w bardzo małej ilości, przez co jest tylko delikatnie nawilżana i bardzo szybko wysycha. Nie da się jej też ochronić tak jak rąk czy stóp zakładając rękawiczki i buty. Cały czas pozostaje odsłonięta i narażona na czynniki zewnętrzne.
Budowa skóry i oddziałujące na nią niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak mróz, wiatr i słońce sprawiają, że usta bardzo łatwo się wysuszają i pierzchną, dlatego trzeba o nie szczególnie dbać.
#1 Suche usta – peeling
Usta powinnaś pielęgnować tak jak resztę skóry z tą tylko różnicą, aby stosować delikatniejsze środki. Wskazane są więc kosmetyki naturalne oraz te zrobione własnoręcznie w domu przy użyciu produktów spożywczych, które masz zawsze w kuchni. Zrób więc peeling do ust, który usunie martwy naskórek, odsłoni zdrową warstwę skóry i poprawi ukrwienie, dzięki czemu usta nabiorą pięknego czerwonego koloru. Nie pocieraj jednak zbyt mocno, aby nie podrażnić wrażliwej skóry warg. Peeling wmasowuj delikatnie przez 3-5 minut po czym spłucz ciepłą wodą lub zmyj zwilżonym wacikiem. Stosuj go 1-2 razy w tygodniu. Najprostszy przepis na domowy peeling to:
cukier/kawa mielona + kilka kropel wit. A+E/ oliwy z oliwek/ oleju słonecznikowego czy rzepakowego
#3 Suche usta – maseczka
Po peelingu skóra zasługuje na dogłębne nawilżenie i regenerację. Potrzebuje dużej dawki witamin, składników odżywczych i natłuszczających. Aby ją odbudować nałóż grubą warstwę nawilżającego kremu, miodu, wazeliny lub ulubionego balsamu do ust. Taką maseczkę trzymaj na ustach co najmniej 20 minut, a najlepiej całą noc.
#2 Suche usta – pomadki ochronne
Dużym błędem jest stosowanie wyłącznie kolorowych szminek, pomadek i błyszczyków, które nie dbają wystarczająco o skórę ust, bo ich zadaniem jest nadanie intensywnego koloru lub połysku. Często działają one też wysuszająco na skórę warg. Na suche usta do codziennej pielęgnacji stosuj więc balsamy i masełka do ust zawierające takie składniki odżywcze i nawilżające jak oliwa z oliwek, wazelina, gliceryna, alantoina, masło shea, wosk pszczeli, miód oraz witaminy A i E. Używaj ich kilka razy dziennie, a zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz oraz powtarzaj aplikację podczas spaceru czy przebywania w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach. Nawilżaj usta również na noc.
#4 Suche usta – naturalne nawilżanie
Te substancje najlepiej stosować na noc wmasowując je w usta przez co najmniej kilka dni. Wyrób więc sobie taki nawyk, a wtedy łatwiej będzie Ci pamiętać o codziennym nawilżaniu ust zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, przed pójściem spać. Zastosuj wybrany składnik z pośród poniższych:
- kilka kropli oliwy z oliwek,
- cienka warstwa miodu,
- olejek różany,
- zawartość kapsułki witaminy A+E wsmarowana w usta.
Popękane usta - SOS
Gdy na ustach pojawią się bolesne ranki i pęknięcia skórę trzeba zregenerować i odbudować. Pomogą jej w tym takie składniki balsamów jak panthenol i kompleks lipidów. Możesz sięgnąć także po maść z witaminą A, która szybko zregeneruje uszkodzoną i popękaną skórę nie tylko ust, ale także pięt, dłoni, kolan czy łokci, warto więc mieć ją w swojej apteczce.
Jesienią i zimą bardzo często w kącikach ust pojawiają się zajady. Ich przyczyną są niedobory witamin, zwłaszcza tych z grupy B, o które nie trudno w tych porach roku ze względu na małą dostępność świeżych warzyw i owoców. Zadbaj więc przede wszystkim o swoją dietę, pamiętaj też o piciu dużej ilości wody, bo to ona szczególnie wpływa na stan nawilżenia skóry. Na zajady zastosuj jedz dużo pełnoziarnistego pieczywa, ryb, warzyw strączkowych, kasz, które są źródłem witaminy B. Pamiętaj też o warzywach (marchewka, pomidor, brokuły, papryka) i owocach (kiwi, brzoskwinie, śliwki) bogatych w witaminy A i E, które wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Unikaj:
- błyszczyków i szminek long lasting – wysuszają usta, a na suchych wargach wyglądają nieestetycznie, rolują się i tworzą smugi;
- pomadek i balsamów na bazie wody – jeśli na pierwszym miejscu na liście składników kosmetyku jest woda (aqua) to taka pomadka czy krem nie nadają się na mróz, ponieważ mogą wręcz zamarzać na ustach doprowadzając do wysuszenia warg i pękania;
- oblizywania i przygryzania warg – szczególnie na mrozie i wietrze, nie dość, że pozbawiasz je ochronnego działania balsamu to jeszcze wilgotne są bardziej narażone na pierzchnięcie.
ZOBACZ TAKŻE:
Domowe maseczki nawilżające na dłonie TOP 5>>
Dieta na ładną cerę - co jeść by olśniewać zdrową i ładną skórą?>>