Ile kosztuje kot brytyjski? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ile kosztuje kot brytyjski?

Ile kosztuje kot brytyjski?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Ponoć ludzie dzielą się na tych, którzy lubią psy i na tych, którzy wolą koty. Ten artykuł będzie zdecydowanie dla tej drugiej grupy. Nie będziemy jednak pisać o wyższości kotów nad psami. Przedstawimy natomiast piękną rasę kotów brytyjskich.

Skąd pochodzi kot brytyjski

Według głoszonych legend koty brytyjskie zostały sprowadzone do Wielkie Brytanii przez legiony rzymskie, aby wspomóc walkę ze szczurami. W takcie II wojny światowej istnienie tej rasy było zagrożone. W latach 50. XX wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili jej cechy. Z powodu licznych krzyżówek „Brytyjczyka” krótkowłosego z kotami perskimi i rosyjskimi, powstała osobna odmiana kotów brytyjskich długowłosych.

Czym charakteryzuje się kot brytyjski

Koty Brytyjskie zaliczane są do ras średnich i dużych. Samice ważą do czterech kilogramów, waga samców osiąga nawet osiem kilogramów. Koty te mają muskularne i silne ciała, ich łapki są krótkie i mocne. Ogon jest gruby u nasady oraz zaokrąglony na końcu i stanowi ⅔ długości ciała. Klatka piersiowa jest mocno rozbudowana, a biodra i barki są proporcjonalnie szerokie do reszty ciała. Kot brytyjski ma okrągłą głowę, osadzoną na krótkiej i grubej szyi oraz pełne policzki, przez co przypomina pluszowego misia. Oczy mają duże, okrągłe i szeroko rozstawione, charakterystyczna dla tej rasy jest ich różnobarwność. Sierść ma krótką, miękką i gęstą, lekko odstającą od ciała - w dotyku przypomina plusz. Ciekawostką jest, że rasa ta występuje aż w około 155 odmianach barwnych. Typowe kolory tęczówek to pomarańczowy, miedziany, niebieski i zielony.

Charakter „Brytyjczyka”

Koty brytyjskie są przyjacielskie i spokojne. Zwykle są zrównoważonymi towarzyszami życia, nie mają zbyt wielu wymagań. Uwielbiają ciszę i spokój, dlatego u domatorów czują się najlepiej. Lubią życie na kanapie z właścicielami, nie mają potrzeby wychodzenia na spacery. Są nieco zdystansowane, choć pieszczoty i głaskanie znoszą cierpliwie. Wykazują się także sporą samokontrolą w towarzystwie dzieci. Wyróżniają się wiernością i chętnie spędzają czas w towarzystwie właściciela, zdarza im się nawet chodzić za nim niczym pies. Szybko przystosowują się do zmian i potrafią żyć w zgodzie z innymi zwierzętami. Temperament tych kotów zmienia się z wraz z dorastaniem. Młode koty tryskają energią, są wszędobylskie, a wraz z wiekiem uspokajają się.

Pielęgnacja

Rasa ta nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Brytyjskie koty mają krótkie owłosienie, dlatego czesanie raz na tydzień w zupełności wystarczy (ten sposób usuwa się martwe włosy z gęstego podszerstka). Koty te gubią sporo włosów w okresie linienia, dlatego, aby uchronić mieszkanie przed kłębami włosów, warto czesać je regularnie. Ze względu na skrócony pyszczek, ich częstą przypadłością jest łzawienie oczu. W tej sytuacji należy przecierać każde oko z osobna miękką i wilgotną szmatką, usuwając delikatnie wydzieliny z oczu. Co jakiś czas należy sprawdzać uszy kota i w przypadku zabrudzenia przemywać bawełnianą i miękką szmatką namoczonej w ciepłej wodzie z octem jabłkowym w proporcji 50:50

Koszt zakupu

W zależności od hodowli koszt kota tej rasy może sięgać nawet czterech tysięcy złotych. Jeśli chciałbyś zostać hodowcą, a nie posiadasz teraz potrzebnych środków, warto rozważyć możliwość, jaką daje kredyt pozabankowy. Oczywiście można kupić „Brytyjczyka” nieco taniej, w granicach 1300 – 2500 zł. Cena zwierzęcia zależna jest od różnych czynników, między innymi od pochodzenia kota, renomy hodowli, przeznaczenia kota (czy do domu, czy do hodowli) wieku kota w chwili zakupu, a nawet płci. Dobrym pomysłem jest również wyszukanie kota w schronisku.