Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami. Jednak już we wrześniu tego roku odnotowano ponad 287 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń grypy, a w pierwszej połowie października ilość zachorować prawie się podwoiła. Specjaliści, jak co roku, przekonują i zachęcają do szczepień przeciwko grypie, ponieważ jest to skuteczny sposób zapobiegania chorobie i powikłaniom nierzadko się po niej pojawiających.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o profilaktykę grypy jest przestrzeganie zasad higieny, czyli częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe – nigdy w dłonie, z których wirusy łatwo rozprzestrzeniają się na przedmioty i powierzchnie, których często dotykamy oraz na inne osoby.
Pamiętajmy również, by w miejscach publicznych i środkach transportu w miarę możliwości i zachowania bezpieczeństwa, unikać dotykania powierzchni i elementów wyposażenia.
Ponadto lekarze przypominają, że dbanie o dobrą kondycję fizyczną i prawidłową dietę ma znaczący wpływ na odporność organizmów dzieci i dorosłych.
Typowe objawy grypy
Grypa jest chorobą, której objawy często są mylone z przeziębieniem. A są to: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła, czy duszność. Najczęściej objawy pojawiają się nagle, od razu z gorączką i bólami mięśniowo-stawowymi. Często, całkiem niesłusznie, bagatelizujemy tę infekcję i staramy się ja „przechodzić”. Tymczasem grozi to groźnymi dla zdrowia powikłaniami. W razie podejrzenia grypy należy udać się do lekarza, a w przypadku potwierdzenia rozpoznania grypy bezwzględnie pozostać w domu prze kilka dni. Takie postępowanie znacząco zmniejszy ryzyko powikłań i ograniczy rozprzestrzenianie się choroby.
>>> Czytaj też: Grypa atakuje: jak uniknąć zachorowania na grypę i groźnych powikłań?
Źródło: tvnwarszawa.pl