Gołębi chód u dzieci – jak go rozpoznać i leczyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Gołębi chód u dzieci – jak go rozpoznać i leczyć?

Gołębi chód u dzieci – jak go rozpoznać i leczyć?

Autor zdjęcia/źródło: Gołębi chód u dzieci @ pixabay.com

U małych dzieci gołębi chód jest naturalny. Jednak u tych nieco starszych przetrwały gołębi chód staje się wadą, którą należy jak najszybciej zacząć rehabilitować. Jak rozpoznać gołębi chód u dzieci i jak go leczyć?

Gołębi chód u dzieci pojawia się wtedy, gdy dziecko stawia stopy kierując palce do wewnątrz, a pięty na zewnątrz. U małych dzieci jest to sytuacja naturalna, ponieważ układ kostny i stawowy nadal się rozwijają. Staw biodrowy jest jeszcze nieukształtowany i występuje w nim przodoskręcenie szyjki kości udowej. Sytuacja ta stabilizuje się w wieku 6-7 lat, wtedy u dziecka zanika gołębi chód i powinno ono stawiać już stopy prosto. Jeśli w tym wieku maluch nadal stawia stopy krzywo oznacza to wadę, którą należy korygować za pomocą rehabilitacji.

Gołębi chód u dzieci – przyczyny

Najczęstszą przyczyną gołębiego chodu u dzieci jest przebyta w niemowlęctwie dysplazja stawów biodrowych. Na gołębi chód ma też wpływ koślawość kolan wynikająca z przybierania przez dziecko niewłaściwych pozycji szczególnie siedzących. Przyczyną tej wady mogą więc być też nieprawidłowe nawyki takie jak siadanie w literkę „W”, gdy dziecko ma złączone kolana, a siedzi pupą pomiędzy stopami ze skierowanymi na zewnątrz piętami.

Przyczyną gołębiego chodu może być również źle dobrane obuwie. Buty dla dziecka powinny dobrze przylegać do stopy, aby mogła się ona w nich odpowiednio układać.

Aby sprawdzić czy dziecko ma gołębi chód wykonaj test: poproś, aby dziecko stojąc złączyło kolana. W tej pozycji zmierz odległość pomiędzy kostkami. Prawidłowa odległość nie powinna być większa niż 5 cm. Jeśli u Twojego dziecka jest ona większa zgłoś się z nim do specjalisty.

Gołębi chód u dzieci - rehabilitacja

Jeśli koślawość stóp się pogłębia potrzebne będą dziecku obuwie ortopedyczne i rehabilitacja. Rehabilitacja może polegać na chwytaniu przez dziecko gołymi stopami drobnych przedmiotów takich jak piłeczka. Gołębi chód u dziecka niweluje także jazda na rowerze, hulajnodze czy skakanie na trampolinie, które to zajęcia wymuszają ustawianie nóg kolanami na zewnątrz.

Gołębi chód u dzieci – jak zapobiegać

  • dobre buty - muszą być trochę luźniejsze, o około centymetr większe od stopy dziecka, aby stopa miała swobodę, ale nie za duże, żeby się nie zsuwały. Podeszwa powinna być miękka i elastyczna, musi się dać wyginać w jednej trzeciej długości od palców. Buty muszą być też lekkie, aby dziecko mogło się w nich swobodnie poruszać. Uważaj także w czasie zakładania butów dziecku, aby nie wciskać jego nogi na siłę do buta, bo może to uszkadzać stawy całej nogi.
  • dużo ruchu – zwracaj uwagę na to, aby dziecko nie przebywało zbyt długo w jednej pozycji. Kości oraz stawy malca kształtują się w czasie ruchu.
  • siadanie „po turecku” – pozycja ta ułatwia rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego i mięśni dwugłowych ud. Pozwala to na prawidłowe ułożenie stawów oraz wzmacnia mięśnie nóg odpowiedzialne za rotację stawów udowych.

   

ZOBACZ TAKŻE:

Zajady u dzieci – skąd się biorą i jak je leczyć?>>