Jest to przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Ma ona związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, jednak jej przyczyny nie są do końca poznane. AZS jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Dziecko, którego jedno z rodziców cierpi na AZS, jest w 20–40 proc. zagrożone wystąpieniem tej choroby. Gdy oboje rodzice są chorzy, ryzyko wzrasta nawet do 60 procent.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaków - jego przebieg
Jeśli skóra u naszego dziecka jest sucha i swędząca, zgłośmy się do dermatologa. Musi on postawić diagnozę.
- Pierwsza faza AZS obejmuje okres od 3. miesiąca do 2. roku życia. Objawia się wysypką grudkowo-pęcherzykową, której towarzyszy rumień. Miejsce jej występowania to policzki i owłosiona skóra głowy.
- Druga faza może rozwinąć się z fazy niemowlęcej bądź pojawić się między 3. a 12. rokiem życia. Zmiany skórne umiejscawiają się głównie pod kolanami i w zgięciach łokci, a także na grzbietach rąk i stóp. Skóra staje się zgrubiała, szorstka. U młodzieży wysypka może obejmować dużą powierzchnię skóry, a zmiany są niemal identyczne po obu stronach ciała.
Objawy AZS
- Silny świąd, z powodu którego dziecko może budzić się często w nocy nawet kilkanaście razy.
- Stan zapalny skóry wywołany jej uszkodzeniem przez drapanie. Wnikają w nią bakterie (np. gronkowiec złocisty), zanieczyszczenia bądź alergeny, pogłębiając jej stan zapalny.
- Czerwona, łuszcząca się i pokryta wysypką skóra, która jest często powodem wstydu dzieci.
- Inne formy alergii, jak alergiczny nieżyt nosa czy astma oskrzelowa, które dołączają przy ciężkim przebiegu AZS.
Ważna pielęgnacja
Skóra dziecka na skutek nieprawidłowego metabolizmu lipidów naskórka jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Z tego powodu jest przesuszona i wymaga odpowiedniego traktowania.
1. Musimy ją natłuszczać emolientem, który pomaga wytwarzać na skórze film lipidowy, zabezpieczający ją przed nadmierną utratą wody i wzmacniający barierę lipidową.
2. Emolientów w postaci żelu, emulsji lub oliwki używamy również do mycia. Dziecko powinno kąpać się raz dziennie przez maksymalnie kwadrans w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientu.
3. Po kąpieli ciało trzeba delikatnie osuszyć i od razu nałożyć preparat natłuszczający.
4. Paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte, żeby nie uszkadzało sobie skóry.
5. Odzież dziecka powinna być przewiewna, najlepiej z bawełny, w jasnych kolorach (barwniki do farbowania tkanin też mogą uczulać). Ubrania trzeba prac w hipoalergicznym proszku bez detergentów, dokładnie płukać i prasować.
Leczenie AZS
U większości dzieci choroba mija pod koniec okresu dojrzewania. Jednak niektóre dzieci walczą z nią całe życie. Są okresy, kiedy można o niej zapomnieć, ale są też fazy jej zaostrzenia. Metody leczenia zależą od wieku dziecka i stanu jego skóry. Jeśli dokucza tylko swędzenie, lekarz zaleca leki przeciwhistaminowe. Dzieciom, które tak drapały skórę, że doszło do zakażenia bakteryjnego, trzeba podać antybiotyk. Jeśli zmiany są ostre, konieczne może być miejscowe podanie sterydów, które złagodzą stan zapalny. Ostatnio preparaty zawierające sterydy coraz częściej zastępowane są maściami przeciwzapalnymi (inhibitorami kalcyneuryny) – mają takie samo działanie, ale nie szkodzą skórze. W niektórych przypadkach stosuje się też naświetlanie promieniami UV. Poza lekami pomocna jest również pomoc psychologa. Zmiany na skórze źle wpływają na psychikę dziecka, powodując stres i problemy z samoakceptacją.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: