Filtry chemiczne i mineralne - czym się różnią? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Filtry chemiczne i mineralne - czym się różnią?

Filtry chemiczne i mineralne - czym się różnią?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Bez względu na to, czy wybierasz się na urlop do ciepłych krajów, czy zamierzasz spędzić lato w swojej miejscowości, dobre kremy z filtrem przydają się zawsze. Chronią przed nieprzyjemnymi podrażnieniami i poparzeniami, zaś w dłuższej perspektywie czasu ograniczają ryzyko wiotczenia skóry, powstania głębokich zmarszczek i przebarwień.

Poszczególne preparaty ochronne różnią się nie tylko faktorem, ale również rodzajem zastosowanych filtrów. Czy lepsze dla Ciebie będą filtry chemiczne, czy mineralne? Jaki krem na słońce wybrać, żeby nie podrażniał wrażliwej skóry?

Filtry chemiczne a fizyczne - krótka charakterystyka

Zacznijmy od tego, że oba rodzaje filtrów chronią skórę w takim samym stopniu, określonym przez faktor. Różnią się natomiast sposobem działania. Filtry chemiczne są związkami organicznymi, które działają poprzez absorbowanie promieniowania UV. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że po aplikacji są niewidoczne na skórze. Ten rodzaj filtrów ma jednak pewną wadę, a mianowicie u osób z wrażliwą skórą niektóre związki mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.1,2 Jeśli więc zdarzało się w przeszłości źle tolerować kremy z filtrem, wybierz specjalistyczne preparaty, stworzone z myślą o skórze wrażliwej i delikatnej.

Filtry fizyczne (mineralne) to właściwie dwa związki, najczęściej używane przez producentów: ditlenek tytanu oraz tlenek cynku.2 Filtry te nie pochłaniają promieni UV, ale tworzą na skórze cienką warstwę, która je odbija i rozprasza niczym lustro. Przez to, że pozostają na powierzchni skóry, nie powodują przykrych podrażnień, dlatego są polecane dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną lub atopową.3 Czy filtry mineralne mają wady? Otóż przez to, że nie są wchłaniane, delikatnie bielą skórę. Dziś jednak, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i mikronizacji filtrów, warstwa preparatu jest dużo mniej widoczna. Rzecz jasna wiele zależy od konkretnego produktu. Na rynku znajdziesz także preparaty mieszane, które łączą właściwości filtrów fizycznych i chemicznych.

Ochrona i pielęgnacja na słoneczne dni

Poszukujesz preparatów ochronnych na słońce, które zabezpieczą Twoją skórę przed przykrymi skutkami promieniowania UV, a jednocześnie będą dla niej delikatne i nie spowodują podrażnień? Skorzystaj z propozycji marki Pharmaceris. SUCHY OLEJEK OCHRONNY SPF 50+ SUN PROTECT możesz stosować na mokrą lub  suchą skórę, nawet jeśli jest bardzo delikatna i wrażliwa. Zgodnie z opisem producenta zapewnia najwyższy stopień ochrony przed silnym nasłonecznieniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego nawilża skórę i zaopatruje ją w witaminę E o działaniu przeciwutleniającym. Nie musisz się martwić, że po jego użyciu ciało będzie tłuste i lepkie, gdyż specjalnie opracowana formuła pozwala uniknąć tego efektu.

Gdy jednak nie jesteś przekonana do olejków, wówczas możesz sięgnąć po Barierowy  balsam ochronny SPF 50+. Sięgnij po niego, jeśli zamierzasz spędzić na słońcu długi czas, masz skłonność do przebarwień lub bardzo jasną i wrażliwą skórę. Oprócz tego producent poleca go na czas leczenia dermatologicznego oraz po zabiegach medycyny estetycznej w celu ochrony skóry przed przebarwieniami.

Ciekawą pozycją w ofercie Pharmaceris jest również Krem o szerokopasmowej ochronie SPF 50+ dla dorosłych i dzieci SPECTRUM-PROTECT. Rekomendowany jest do cery delikatnej, wrażliwej, suchej, z tendencją do reakcji alergicznych i przebarwień. Producent deklaruje bardzo wysoką ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB, światłem widzialnym HEV i podczerwonym IR – stanowiących pełne spektrum promieniowania docierającego do Ziemi. Zawarte w recepturze witamina E i masło shea dodatkowo nawilżają, regenerują i koją skórę.

Tak zabezpieczona możesz śmiało wkraczać w letnią porę. jednocześnie pamiętaj, aby korzystać również z innych środków ochronnych, jak unikanie słońca w godzinach szczytu, nakrycie głowy oraz nawadnianie organizmu - to kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia!

Bibliografia:

  1. Bedosky L. The Difference Between Chemical and Mineral Sunscreen. https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/chemical-vs-mineral-sunscreen-whats-difference/ Data dostępu: 18.05.2023.
  2. Bojanowicz H., Bartnikowska N. Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwoś Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.
  3. Panek G., Malara B. Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skó Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów.Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):143-152. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.3.07.