Edukacja: w lutym do szkoły wrócą też uczniowie innych klas – w systemie hybrydowym - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Edukacja: w lutym do szkoły wrócą też uczniowie innych klas – w systemie hybrydowym

Edukacja: w lutym do szkoły wrócą też uczniowie innych klas – w systemie hybrydowym

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jaredd Craig /Unsplash

Od 18 stycznia do szkół wracają najmłodsze roczniki z klas 1-3. Kiedy do nauki w placówkach powróci reszta dzieci? Minister Edukacji prognozuje powrót kilku grup uczniów już w lutym.

W czasie trwających do 17 stycznia dla całego kraju ferii, rząd podjął decyzję o powrocie do szkoły uczniów z klas 1-3. Zaczną oni edukację w placówkach tuż po feriach, czyli 18 stycznia.  W tym też celu możliwość testowania się na obecność koronawirusa umożliwiono obecnie nauczycielom, którzy dobrowolnie i bezpłatnie mogą się badać przed powrotem do pracy.

Kiedy do szkoły wrócą uczniowie innych klas?

Rodzice i dzieci niecierpliwie czekają jednak na możliwość powrotu do zajęć w szkołach także dzieci z pozostałych roczników, którzy na razie uczą się w domach. Nie wydaje się jednak, aby na jeszcze dłuższą metę było to dobrym rozwiązaniem dla uczniów, którzy źle znoszą izolację od rówieśników, a także długie godziny spędzone przed urządzeniami elektronicznymi i monitorami.

W rozmowie z Onet Opinie z 13 stycznia, nieco nadziei na rozwiązanie tej sytuacji dał uczniom Minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarek.

- Po powrocie najmłodszych uczniów do szkół przy pomocy kuratorów oświaty będziemy monitorować sytuację w szkołach i na bieżąco reagować. Jeśli nie będzie zwiększała się liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, chcielibyśmy, aby uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócili do szkół – powiedział Czarnek.

Nauczanie hybrydowe dla starszych klas: na czym polega?

Nauczanie hybrydowe zostało wprowadzone Przez MEN pod koniec sierpnia do szkół. Jest to wariant B wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, według którego dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu kształcenia mieszanego, gdy państwowa powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna uzna za konieczną taką organizację nauki, biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie  i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły/placówki.

Kształcenie mieszane, czyli tzw. hybrydowe, polega na organizacji zajęć w mniejszych grupach lub dla części klas stacjonarnie, dla reszty zdalnie. Może być także przeznaczone dla pojedynczych lub niewielkich grup uczniów.

Jesli sytuacja epidemiologiczna w kolejnym miesiącu nie będzie się pogarszać, możliwe, że również dzieci z innych klas wrócą jeszcze tym roku szkolnym do nauki w placówkach.

CZYTAJ WIĘCEJ: >> Nauczanie hybrydowe KROK PO KROKU