Dziecko płacze na koloniach lub obozie: co robić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dziecko płacze na koloniach lub obozie: co robić?

Dziecko płacze na koloniach lub obozie: co robić?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Mamo, chcę wracać – słyszy rodzić w słuchawce telefonu z kolonii. Jak powinniśmy reagować?

Wyjazd na obóz lub kolonie jest nie lada wyzwaniem dla dziecka i jego rodziców. Są oczywiście dzieci, które doskonale się czują w nowym otoczeniu, maja także dobre zdolności interpersonalne i generalnie – wszędzie im dobrze. Sporo jest jednak osób, które nie bardzo lubią zmiany, a w nowym środowisku ciężko im się odnaleźć i dostosować. Co robić, gdy naszemu dziecku nie podoba się na koloniach lub obozie?

Czy zabierać dziecko z kolonii, gdy płacze?

Dzieci zwykle wyjeżdżają na kolonie z głową pełną radosnych oczekiwań i pełni ekscytacji. Niestety na miejscu może się okazać, że tęsknota za domem jest ogromna, a towarzystwo nieciekawe, albo wręcz niemiłe. Pierwszy dzień na koloniach jest trudny, ale co robić, gdy dziecko płacze nam do słuchawki jeszcze kolejnego dnia i następnego? Czy od razu odbierać dziecko z kolonii lub obozu? Eksperci odpowiadają wówczas: to zależy.

To rodzice najlepiej znają swoje dziecko i potrafią ocenić, czy płacz na koloniach jest sytuacją przejściową, czy dotyczy on raczej sytuacji, z którą dziecko sobie nie poradzi. Wszystko zależy także od wieku dziecka, bo inaczej będzie sobie radziło z tęsknotą dziecko 7-8 letnie, a inaczej 12-13 latek.

Gdy dziecko płacze na kolonii lub obozie, postarajmy się spokojnie z nim porozmawiać i dowiedzieć się, co jest tego przyczyną. Być może jest to tęsknota za rodzicami, a może na przykład brak kolegów lub wykluczenie przez grupę rówieśników, którzy nie chcą się z dzieckiem bawić. Po rozmowie z dzieckiem zawsze warto porozmawiać też z wychowawcą, który będzie potrafił obiektywnie ocenić, czy nasze dziecko odnalazło się w grupie i integruje z nią, a może płacze częściej, niż tylko podczas rozmowy z nami, a dodatkowo jest smutne i niechętnie uczestniczy w zabawach. Doświadczony opiekun po  rozmowie z nami znajdzie również sposoby, aby nieco bardziej zachęcić dziecko do uczestniczenia w kolonii czy obozie.

Ustalmy z dzieckiem, że dajemy sobie czas – na przykład jeszcze jeden, dwa dni, żeby zobaczyć, czy sytuacja się nie zmieni. Postarajmy się także ukierunkować dziecko pozytywnie, przypominając na przykład, co czeka je w najbliższych dniach, godzinach. Może ciekawa wycieczka, może wypad do Aquaparku. Gdy dziecko będzie oczekiwać kolejnych punktów programu, czas może mijać mu nieco przyjemniej.

Kiedy należy odebrać dziecko z kolonii?

Są jednak pewne sytuacje, kiedy powinniśmy pilnie zareagować i odebrać dziecko z kolonii. Jedną z takich sytuacji jest przemoc rówieśnicza, o które dziecko może się bać nawet powiedzieć opiekunom. Wówczas nasza zdecydowana reakcja będzie niezbędna – zarówno w aspektach prawnych, wymagających zgłoszenia kierownictwu kolonii, ale też pomocy dziecku – czyli na przykład zabraniu je z kolonii. Gdy tęsknota naszego malucha nie mija po kilku dniach pobytu na koloniach, a dziecko dodatkowo jest przygnębione i nie bierze udziału w zajęciach, również możemy podjąć decyzję o odebraniu go z kolonii.

Niektórzy rodzice uważają jednak, że nie należy odbierać dziecka z kolonii, gdy bardzo tęskni i jest mu niedobrze. Ale przyznajmy się przed sobą, że nawet wielu z nas nie lubi być wrzuconym w sytuację z obcymi ludźmi, w nowym miejscu, gdzie nam się dodatkowo nie podoba. To nasza decyzja, czy odbierzemy dziecko z kolonii. Jednak nie odbierając go z wypoczynku wbrew pozorom nie uczymy go siły charakteru, a raczej pokazujemy, że nie ma co liczyć w tej sytuacji na rodziców. Czy będzie chciało jeszcze kiedyś pojechać w takie miejsce? Racze wątpliwe.

CZYTAJ TEŻ >> Opieka na dziecko - ile dni przysługuje rodzicom?