Michałek lat pięć - ma to wątpliwe szczęście pójścia do pierwszej klasy jako pierwszy obowiązkowy 6 letni rocznik. Urodził się w 2006 roku i w 2012 zgodnie z ustaleniami rządzących musi przekroczyć progi szkoły jako pierwszoklasista.
Dylematy zaczęły się już w tym roku. Szkoła podstawowa pod którą (rejonizacja) należymy wysłała do nas pismo w którym prosiła o zgłoszenie dziecka do klay”0”. Jako, że Michaś uczęszcza do przedszkola poinformowaliśmy szkołę, że będzie obowiązek „zerówkowy” realizował w przedszkolu.
Teraz stoimy przed dylematem wyboru szkoły.
Obydwoje pracujemy więc konieczna będzie szkoła ze świetlicą - ta do której wg. rejonizacji należymy świetlicy nie posiada.
Chcemy także by nasz syn uczęszczał na zajęcia dodatkowe więc szkoła w sąsiedniej miejscowości byłaby odpowiednia. Jednak wiąże się to z dowożeniem i odwożeniem dziecka na zajęcia.
Ta kwestia nie byłaby dla nas uciążliwa bo i tak już dwa lata wozimy dziecko do przedszkola.
Jakie są zatem ważne kryteria wyboru szkoły podstawowej?
1.Na pewno jednym z nich jest rejonizacja. Jeżeli dziecko pójdzie do szkoły do której miejscem zamieszkania należy szkoła zapewni dowóz i odwóz po zakończonych lekcjach. To niewątpliwie wielki plus dla rodziców.
2. Opinie o szkole – warto zapoznać się z opiniami znajomych o nauczaniu w szkole. Należy pytać o nauczycieli- jaki maja stosunek do uczniów, jaka atmosfera panuje w szkole itp.
3. Świetlica – należy pamiętać, ze dzieci w klasach 1-3 mają znacznie mniej lekcji niż nasz 8 godzinny czas pracy. Należy zatem pomyśleć co się będzie z dzieckiem działo kiedy my jeszcze będziemy w pracy.
4. Zajęcia dodatkowe - jakie są oferowane przez szkołę i w jakich godzinach. Warto o to zapytać gdyż nasze dziecko czekając aż odbierzemy go ze szkoły mogłoby czynnie i aktywnie spędzić czas na zajęciach dodatkowych.
5. Wyposażenie szkoły – zwróćmy uwagę jak jest wyposażona i czy jest czysto utrzymana i bezpieczna dla naszego dziecka.
Te kryteria na początek wystarczą. Przeanalizujmy je i wybierzmy to, które jest dla nas najważniejsze.
Wiele dylematów wywołuje też temat – „Która szkoła jest lepsza wiejska czy miejska”?
Odpowiedzi zapewne nie znajdziemy. Zaufać trzeba w tym względzie opinii innych rodziców - tych których pociechy uczęszczają już do konkretnej szkoły o której chcemy się dowiedzieć czegoś więcej.
Rok szkolny 2012/2013 będzie owocny pod względem ilości klas pierwszych. Spotkają się w nim bowiem roczniki dzieci z rocznika 2006 i 2005 - czyli 6-cio i 7-dmio latki.
Z prasy lokalnej wiem że niewielu rodziców pośle dzieci do szkoły w wieku 6-ciu lat na rok szkolny 2011/1012 czy więc grozi nam brak miejsc w szkołach mających dobrą opinię?
Trochę się tego obawiam bowiem Michałek pójdzie do szkoły spoza swojego rejonu. Jeżeli będzie wielu chętnych jest możliwe, że się nie dostanie do wybranej szkoły...
Rodzice dzieci z rocznika 2006 trzymajmy kciuki by nasze sześcioletnie dzieci poradziły sobie jako pierwszoklasiści i by dobrze czuli się w szkołach, które dla nich wybierzemy.
Druga edycja rankingów szkół i przedszkoli na Familie.pl dobiega końca. Sprawdź, która placówka w Twojej okolicy jest zdaniem rodziców najpopularniejsza na https://www.familie.pl/rankingi