Domowe BHP — jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Domowe BHP — jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich

Domowe BHP — jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

To smutne, lecz prawdziwe — wypadki w domach zdarzają się na co dzień. Na szczęście nie jesteśmy na nie skazani. Istnieje wiele sposobów zabezpieczania się przed nieszczęśliwymi zbiegami okoliczności. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić?

Zorganizowane mieszkanie jest bezpieczniejsze

Chaos w domu sprzyja wypadkom. Wystarczy nadepnąć na legendarny klocek Lego znany zarówno z realnego życia, jak i licznych memów, aby stracić równowagę i doświadczyć kontuzji. Oczywiście porządku nie da się utrzymać zawsze, a gdy mieszkają z nami dzieci, jest to szczególnie trudne. Czas trwania chaosu można jednak ograniczyć lub po prostu skrócić dzięki dobrej organizacji. Czy niebezpieczne przedmioty mają swoje miejsca niedostępne dla najmłodszych? Czy wiesz, gdzie jest gaśnica? Czy w ogóle takową posiadasz? Bądź zorganizowany, a będziesz również bezpieczny!

Regularne przeglądy — zło konieczne

Prawo nakłada na użytkowników domów i mieszkań obowiązek regularnych przeglądów różnych urządzeń i instalacji. Oczywiście nikt nie będzie chodził za Tobą z listą i sprawdzał, czy wywiązujesz się ze swoich powinności. Raz na jakiś czas może zdarzyć się jakaś kontrola lub list z urzędu, lecz na ogół to na Twoich barkach leży obowiązek przestrzegania przepisów. W związku z tym musisz więc również dowiedzieć się, jak często należy wykonywać określone prace. Na przykład przegląd drzwi ppoż powinien odbywać się z częstotliwością zalecaną przez producenta. Z kolei w przypadku systemu oddymiania należy sugerować się jego parametrami. Oznacza to, że każdy budynek traktuje się inaczej. Przykłady można by mnożyć. Innymi słowy — musisz odrobić pracę domową!

Upadki — można się przed nimi chronić

Upadki w domach są przyczyną wielu bolesnych i ciężkich w leczeniu kontuzji. Dotykają one przede wszystkim osób starszych. Jeśli więc ktoś w podeszłym wieku mieszka razem z Tobą, zadbaj o wyższe standardy bezpieczeństwa. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem okazują się dostosowane balustrady i uchwyty. Staraj się również unikać umieszczania krzeseł i innych siedzisk przy oknach, tak aby nikt, kto ma problem z równowagą, nie wypadł na zewnątrz.

Technologia popilnuje domu za ciebie

Niestety nie jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo domu w pełni. Niektóre elementy są poza naszą kontrolą, z czym warto się pogodzić. Wystarczy jedno spięcie i niefortunna iskra, aby powstał ogień. Z częścią losowych sytuacji można jednak sobie poradzić, w czym pomaga nowoczesna technologia. Warto zainstalować w czujniki informujące o obecności tlenku węgla, gazu lub dymu. Na rynku istnieją również rozwiązania, które w razie pożaru samoistnie uruchamiają zraszacze, gasząc ogień w zarodku.

Na bezpieczeństwo warto stawiać również wtedy, gdy kupujemy wyposażenie domu. Bez wątpienia opłaca się dopłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych do danego urządzenia AGD, tak aby obniżyć ryzyko awarii do niezbędnego minimum. Czasami bezpieczeństwo po prostu kosztuje.