Długie granie w gry i oglądanie telewizji wiąże się z problemami psychicznymi u dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Długie granie w gry i oglądanie telewizji wiąże się z problemami psychicznymi u dzieci

Długie granie w gry i oglądanie telewizji wiąże się z problemami psychicznymi u dzieci

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Igor Starkov on Unsplash

Naukowcy doszli do niepokojących wniosków, badając wpływ czasu spędzony na grach czy oglądaniu TV przez dzieci.

W magazynie naukowym JAMA Network Open opublikowano niedawno ciekawe badanie kanadyjskich naukowców, którzy w długim okresie czasu ( maj 2020 a kwiecień 2021) badali związki depresji i problemów psychicznych u dzieci i młodzieży, z czasem spędzonym przed ekranem.

Okazało się, że dzieci nadmiernie spędzające czas przed ekranami (także mobilnymi), miały wyższe wskaźniki problemów z depresją, zachowaniem, nadpobudliwością, czy brakiem koncentracji.

Długi czas przed ekranem = problemy ze zdrowiem dziecka

Rodzice badanych dzieci wypełniali wielokrotne kwestionariusze dotyczące zdrowia psychicznego ich dzieci, także podczas pandemii, która miała spory wpływ na wyniki badania, dokumentując, jak długo dzieci spędzały czas na oglądaniu telewizji lub na urządzeniach elektronicznych (media cyfrowe, gry wideo, nauka elektroniczna, rozmowy wideo). Część dzieci wcześniej już miała zdiagnozowane problemy z zachowaniem, dlatego naukowcy byli też ciekawi, jak korzystanie ze screenów na nie oddziaływało.

- W porównaniu z dziećmi i młodzieżą, które rzadko używają ekranów, osoby, które częściej go używały, miały proporcjonalnie wyższy poziom problemów ze zdrowiem psychicznym – powiedziała United Press International (UPI) współautorka badania, dr Catherine S. Birken.

Naukowcy i lekarze zalecają, aby dzieci nie spędzały więcej niż 1-2 godziny dziennie przed ekranem, ale autorka badania zauważa, że w wynikach badania, czas ten był znacznie przekraczany.

CZYTAJ TEŻ >> Wyjątkowy zestaw na Dzień Ojca? ZOBACZ

Autorzy badani zwracają jednak uwagę, że badanie przeprowadzone było także  w trakcie pandemii, gdzie zamknięte były szkoły, a dzieci miały zajęcia zdalne, jednak miało to duży wpływ na zachowanie dzieci po zakończeniu tego okresu.  Wśród tych, którzy oglądali telewizję lub korzystali z urządzeń elektronicznych dłużej niż dwie lub trzy godziny dziennie, młodsze dzieci (około sześć lat) częściej miały problemy z zachowaniem, nadpobudliwością i brakiem koncentracji> natomiast u dzieci starszych znacząco zwiększała się możliwość wystąpienie objawów depresji, lęku i nieuwagi.

źródło: FoxNews.com

CZYTAJ TEŻ >>