Dlaczego nie warto się opalać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dlaczego nie warto się opalać?

Dlaczego nie warto się opalać?

Autor zdjęcia/źródło: @Dlaczego nie warto się opalać?

Era ciemnej opalenizny mija wraz ze wzrostem świadomości na temat skutków długotrwałego opalania. Choć krzywa zachorowań na nowotwory skóry wciąż rośnie, to dzięki kampaniom społecznym to się zmienia. Promienie słoneczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale ich nadmiar powoduje wiele chorób. Jaki wpływ ma na skórę opalanie i dlaczego warto stosować filtry przeciwsłoneczne?

Nie ma zdrowego opalania

Opalanie to nic innego jak reakcja obronna organizmu na długotrwałe narażenie na promieniowanie UV. Za brązowe zabarwienie skóry odpowiada melanina, która przechowywana jest w melanocytach. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do jej uwolnienia. Zadaniem melaniny jest pochłanianie nadmiaru UV i ochrona komórek przed uszkodzeniem. Wbrew pozorom nie ma czegoś takiego jak „zdrowe opalanie”, bo zbrązowienie skóry świadczy o jej uszkodzeniu. Oczywiście nie należy popadać w skrajność. Promienie słoneczne są nam potrzebne do syntezy witaminy D, zwiększają wydzielanie hormonu szczęścia i zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję, jednak największe znaczenie ma niewielka, lecz stała ekspozycja. Mimo wakacyjnych kąpieli słonecznych większość osób żyjących w Polsce ma niedobór witaminy D i musi ją suplementować. 

Wpływ opalania na skórę

Długotrwałe intensywne narażenie na promienie słoneczne powoduje ostrą reakcję skórną pod postacią oparzenia słonecznego. Po 12-24 godzinach od ekspozycji pojawia się rumień, obrzęk skóry, złe samopoczucie, a nawet gorączka i nudności, co jest konsekwencją uszkodzenia DNA, śmierci komórek i uwolnienia mediatorów zapalnych. Regularna ekspozycja na promieniowanie przyczynia się do fotostarzenia skóry, powstawania zmarszczek oraz degradacji kolagenu. Filtr przeciwsłoneczny powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Taką informację znajdziesz na opakowaniu produktu. Jeśli już doszło u nas do kontaktu z promieniowaniem, warto zadbać o dogłębne nawilżenie oraz zabezpieczenie uszkodzonego naskórka. W tym celu świetnie sprawdzi się pielęgnacja skóry z Bepanthen.

Kremy przeciwsłoneczne jako eliksir młodości

Promieniowanie słoneczne odpowiada za prawie 80% zmian starzejącej się skóry. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pozwala dłużej zachować młodo wyglądającą skórę. W dobie narastającego zainteresowania medycyną estetyczną takie długofalowe działanie mające na celu przeciwdziałanie fotostarzeniu skóry pozwoli na oszczędzenie wydatków na zabiegi odmładzające. Filtry powinny być stosowane codziennie, nawet w pochmurny dzień. Pamiętajmy o tym, nie tylko na plaży.