Każdy z nas ma inną dynamikę i charakterystykę chodu, która wykształciła się poprzez sposób w jaki się poruszamy, naszą budowę, czy też nawyki – które nie zawsze są prawidłowe. Dlatego też nauka chodzenia, to bardzo ważny etap w życiu dziecka, którego nie należy przyspieszać. Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dziecko chodzi na palcach i czy jest to dobry objaw. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku kwestii.
Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Okazuje się, że chodzenie na palcach to naturalny etap rozwojowy u dziecka. Dlatego chodzenie na palach u dziecka rocznego, czy półtorarocznego nie powinno wzbudzać niepokoju rodziców. Dlaczego dziecko chodzi na palcach? Małe dzieci podczas nauki chodzenia chodzą na palcach, bo w ten sposób ćwiczą chodzenie, stawianie kroków, równowagę. Chodzenie na palcach u dziecka może się sporadycznie zdarzać nawet do 3. roku życia. Jeśli jednak wydaje się nam, że starsze dziecko zbyt dugo, albo za często chodzi na palcach, warto ten problem skonsultować z ortopedą, fizjoterapeutą lub pediatrą. Zdarza się bowiem, że chodzenie na palcach u dziecka jest objawem choroby.
Dlaczego dziecko chodzi na palach? Poradź się specjalisty
Mimo, że chodzenie na palcach jest dla dziecka etapem rozwojowym, zdarza się, że występuje także jako objaw niektórych chorób lub zaburzeń. Najczęściej chodzenie na palcach przez dzieck jest diagnozowane w takich przypadłościach jak autyzm dziecięcy, diparezja (zespół baletnicy), skrócenie ścięgna Achillesa, zbyt niskie napięcie mięśniowe albo tez nadwrażliwość stóp. Przyczyn chodzenia na palcach może być naprawdę wiele, dlatego zawsze gdy niepokoi nas ta przypadłość, warto skonsultować dziecko ze specjalistą.
Aby uniknąć problemów z chodzeniem nie należy przyspieszać tego etapu w życiu dziecka, ani zbytnio go modyfikować. Dlatego niezbyt wskazane jest prowadzenie dziecka pod rączki lub stawianie, gdy nie jest na to gotowe. Na wczesnym etapie chodzenia rodzice powinni również unikać chodzików – zwłaszcza dla dziecka, które jeszcze nie stoi i chodzi samodzielnie.
CZYTAJ TEŻ >> Aplikcja mZUS - zobacz, co załatiwsz wygodnie dla rodziny!