Produkty zakazane w ciąży
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zatrucia pokarmowe wywołane między innymi bakteriami salmonelli i listerii. Bakterie te przedostają się przez barierę łożyskową i są bardzo niebezpieczne dla płodu! To dlatego wśród produktów zabronionych w ciąży znajdują się:
- surowe i niedopieczone mięso (w tym tatar i krwiste steki),
- surowe wędliny (na przykład szynka parmeńska),
- surowe ryby (sushi z surową rybą),
- wędzonki,
- owoce morza,
- surowe jajka,
- produkty z mleka niepasteryzowanego (sery, zsiadłe mleko),
- oscypki.
W ciąży należy przykładać większą wagę do mycia warzyw i owoców (najlepiej dodatkowo obierać je ze skórki). Z diety ciężarnych należy również całkowicie wykluczyć alkohol.
Jesteś w ciąży? Te produkty lepiej ograniczyć
Ciąża rządzi się swoimi prawami. Zachcianki ciężarnych często obejmują fast-food czy słodki napój gazowany. Trzeba jednak pamiętać, aby we wszystkim zachować umiar. Produkty wysoko przetworzone (pełne tłuszczów trans i cukrów prostych) spożywane w nadmiarze szkodzą. W diecie ciężarnej należy znacznie ograniczyć:
- fast-food,
- gotowe dania ze sklepu (w tym zupy typu instant),
- potrawy smażone na głębokim tłuszczu,
- słodkie i słone przekąski,
- słodkie napoje gazowane.
W ciąży można pić kawę, ale nie wolno przesadzać z jej ilością. Bezpieczna dawka kofeiny dla ciężarnych to 200 mg (1-2 filiżanki dziennie).
Jaka dieta dla ciężarnej?
Dieta kobiety w ciąży powinna bazować na świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach. Podstawą jadłospisu są różnorodne warzywa i owoce (najlepiej korzystać z ich sezonowości). W menu nie może zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału i zdrowych tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek, orzechy, pestki, nasiona). Jeśli jesz mięso, wybieraj dobrej jakości drób i tłuste ryby morskie. Pamiętaj, aby zawsze sięgać po mięso ze sprawdzonego źródła.
Menu ciężarnej pokrywa się z założeniami diety śródziemnomorskiej - uznanej za jedną z najzdrowszych diet na świecie.
Kobiety ciężarne muszą zrezygnować z monodiet, głodówek i postów (takich jak dieta IF - https://www.maczfit.pl/blog/post-przerywany-zasady-efekty-wady-i-zalety/). W ich przypadku niewskazane są również diety, w których następuje zaburzenie proporcji poszczególnych składników odżywczych. Do takich sposobów odżywiania należą między innymi: wysokobiałkowa dieta Dukana i wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna.
Jeśli masz wątpliwości, jak skomponować zdrowy jadłospis w ciąży, skorzystaj z konsultacji dietetycznej. Cennych wskazówek z pewnością udzieli Ci także Twój lekarz. Pamiętaj, aby nie wprowadzać rewolucyjnych zmian w diecie ani nowej suplementacji na własną rękę.