Dieta ketogeniczna – za i przeciw - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dieta ketogeniczna – za i przeciw

Dieta ketogeniczna – za i przeciw

Autor zdjęcia/źródło: Dieta ketogeniczna@freepik.com

Dieta ta nie została wynaleziona w celu redukcji masy ciała, choć kojarzona jest z szybkim chudnięciem przy jednoczesnym braku odczuwania głodu. Powstała ona w celu pomocy dzieciom w padaczkach oraz rzadkich chorobach metabolicznych i genetycznych w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosiło efektów.

Obecnie istnieje mnóstwo diet ketogenicznych, które różnią się stosunkiem składników pokarmowych i doborem rodzaju tłuszczu. Wszystkie jednak mają wspólny mianownik. Drastyczne ograniczenie węglowodanów w posiłkach powinno doprowadzić do zwiększonej produkcji i nagromadzenia ciał ketonowych w organizmie, czyli do tzw. ketozy.

Taki rodzaj żywienia stał się jednak również modą na odchudzanie, jednak niekontrolowane stosowanie diety ketogenicznej może być bardzo szkodliwe. Po kilku dniach ograniczania węglowodanów do wartości poniżej 20g na dobę, rezerwy glukozy stają się niewystarczające do pełnego utleniania tłuszczu. Wtedy powstają ciała ketonowe, które wykorzystywane są jako źródło energii, rekompensując tym samym w znacznej mierze deficyt glukozy.

Zalety diety ketogenicznej

Jest ona pomocna w leczeniu  konkretnych przypadków chorób u dzieci, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości koniecznych do przyjęcia leków. Jednak leczenie takie powinno zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Nie odbywa się ono bowiem bez ryzyka, jakim może być na przykład  opóźnienie rozwoju dziecka. Hamuje  ona także uczucie głodu, co jest bardzo ważne dla osób odchudzających się. Badania dotyczące wpływu diety ketogenicznej na sytość pozwalają powiedzieć, że  taki sposób żywienia zapobiega wzrostowi uczucia głodu nawet po obniżeniu kaloryczności i zmniejszeniu masy ciała. Plusem diety ketogenicznej  jest też dość dobry efekty odchudzający, chociaż trzeba zaznaczyć, że początkowa utrata wagi wynika po części z odwodnienia.  Jednak w porównaniu z dietami odchudzającymi przynosi ona w krótkim czasie  lepsze efekty.

Wady diety ketogenicznej

Ciała ketonowe obciążają nerki i wątrobę. Na początku jej stosowania mogą pojawić się mdłości, zaparcie i zmęczenie. Po dłuższym stosowaniu przybywa energii, jednak dochodzi do niedoborów witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego oraz białka, a następnie wystąpienia szeregu poważnych dolegliwości, jak zapalenie trzustki, kamica nerkowa  lub żółciowa. Istnieje  również niebezpieczeństwo związane z gromadzeniem methylglyoxalu i jego produktów ubocznych, uznawanych za czynnik ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek.
Dieta ketogeniczna, jak większość diet tego typu, ma swoje plusy i minusy. Zważając jednak na niewielką różnicę w skuteczności diety tradycyjnej i ketogenicznej, warto zdecydować się na posiłki bilansowane i idealnie dopasowane do potrzeb i funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki takiemu sposobowi odchudzania możemy liczyć na zdrowe efekty redukcji masy ciała, a jest to maksymalnie 1 kg na tydzień oraz utrzymanie efektów na długie lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dieta kopenhaska: jadłospis – DUŻE EFEKTY!>>

Dieta zgodna z grupą krwi – WARTOŚCIOWA I SKUTECZNA>>

 



Najnowsze komentarze

  • 83.26.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja miałam już dietę na redukcję, teraz myślę o diecie na masę. Czytałam o niej [wymoderowano] i chyba się na nią zdecyduję.