Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: @ pixabay Detoks organizmu na wiosnę
Złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczone powietrze, sprawiają, że nasz organizm narażony jest na toksyny. Do najczęściej pojawiających się objawów mogących być skutkiem zanieczyszczenia organizmu należą: nudności, bóle brzucha, biegunki, zaparcia. Także ogólne osłabienie, brak energii, bóle głowy, problemy z cerą i nadmierna potliwość. Wymienione objawy mogą jednak świadczyć też o stanach chorobowych. Dlatego wszelkie dolegliwości zdrowotne należy konsultować z lekarzem. Aby pozbyć się toksyn z organizmu należy przede wszystkim zmienić tryb życia, dobrym momentem na to jest wiosna. Wyższa temperatura i większa dostępność świeżych warzyw i owoców sprzyjają zmianie trybu życia. Po zimie, kiedy dieta jest zazwyczaj uboższa w cenne dla organizmu witaminy i minerały, a aktywność fizyczna na niskim poziomie, organizm potrzebuje regeneracji.
Kilkudniowa dieta czy głodówka, nie jest dobrym rozwiązaniem na pozbycie się toksyn z organizmu. Należy pamiętać, że zbilansowana dieta, jest podstawą właściwego funkcjonowania organizmu. Rezygnacja z różnorodności produktów spożywczych pozbawia organizm cennych witamin, mikro- i makroelementów.
Chcąc oczyścić organizm należy przede wszystkim zmienić tryb życia. Zmienić złe nawyki żywieniowe, zwiększyć aktywność fizyczną i pamiętać o spożywaniu płynów. Dodatkowo, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, można również stosować czynności wspomagające na przykład korzystanie z sauny.
Aby wspomóc funkcjonowanie organizmu, a jednocześnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia dieta powinna składać się przede wszystkim z owoców i warzyw. Takie zalecenia znajdują swoje odzwierciedlenie w rekomendacjach instytucji do spraw żywienia.
W opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) w 2016 roku nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej wskazuje się na warzywa i owoce jako podstawę diety.
Należy również pamiętać o włączeniu do diety pełnoziarnistych produktów zbożowych, produktów mlecznych, ryb, chudego mięsa. Natomiast należy unikać m.in. ciężkostrawnych i przetworzonych produktów, czerwonego mięsa i alkoholu. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta.
Owoce i warzywa oraz produkty z nich pochodzące, takie jak na przykład soki, stanowią cenne źródło witamin i substancji odżywczych korzystnie wpływających na zdrowie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziennie należy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na pięć porcji. Jedną porcję może stanowić szklanka (200 ml) soku, gdyż podobnie jak owoce i warzywa, z których soki są produkowane, stanowi cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów oraz substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Na przykład szklanka (200 ml) pasteryzowanego soku pomarańczowego może zapewnić ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Witamina ta ma działanie antyoksydacyjne, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Warzywa, owoce i soki dzięki zawartości witamin i składników mineralnych mogą wspomagać oczyszczanie oraz funkcjonowanie organizmu, gdyż są źródłem antyoksydantów i błonnika. Przykładem może być jabłko lub sok jabłkowy, zawierające związki polifenolowe, którym przypisuje się m.in. właśnie działanie antyoksydacyjne. Na przykład jedno średniej wielkości (ok. 200 g) jabłko dziennie lub szklanka (ok. 200 ml) soku jabłkowego zapewnia aż 220 mg potasu oraz od 50 do 100 mg polifenoli.
Aby skutecznie pozbyć się toksyn z organizmu równie ważnym elementem jak dieta jest aktywność fizyczna. Ruch jest wskazany każdego dnia. Należy wykonywać przynajmniej 30 minut dziennie ćwiczeń fizycznych (jazda na rowerze, pływanie) o umiarkowanym natężeniu. Wraz z potem wydalamy z organizmu szkodliwe substancje, toksyny i produkty przemiany materii. Zaleca są również wcześniej wspomniane wizyty w saunie. Warto również zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.
Za rozmowę dziękujemy dr Katarzynie Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia.
Więcej informacji na stronie: fruitjuicematters.eu (Polska wersja strony w przygotowaniu).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.