Czytanie to pasja – jak pokazać dziecku, że czytanie jest ciekawe? Z nami to proste! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czytanie to pasja – jak pokazać dziecku, że czytanie jest ciekawe? Z nami to proste!

Czytanie to pasja – jak pokazać dziecku, że czytanie jest ciekawe? Z nami to proste!

Autor zdjęcia/źródło: Mat. prasowe akcji Przygoda z czytaniem

Jesteśmy patronem akcji: Czytanie to pasja – rozbudźmy ją w dziecku! Razem podpowiadamy jak to zrobić, by nauka czytania była zabawą pełną przygód i radości, zwłaszcza gdy towarzyszą jej najlepsi przyjaciele znani z małego i dużego ekranu.

Co nam daje czytanie od najmłodszych lat? Otóż czytanie:

  • rozwija wyobraźnię

  • wzbogaca słownictwo

  • poprawia pamięć

  • zwiększa inteligencję

  • ćwiczy myślenie analityczne

Familie.pl wspiera i patronuje akcji Przygoda z czytaniem

Jeśli czytanie będzie się dziecku kojarzyło z przyjemnością - wtedy mamy sukces gwarantowany. Nauka czytania nie powinna być wysiłkiem, ani tym bardziej przymusem. Nie powinna też kojarzyć się ze szkolnym stresem. Psycholog Zuzanna Sentkowska podkreśla, że kluczem do rozwoju dziecka jest nauka przez zabawę. Jeśli nauka czytania i czytanie dziecko będzie kojarzyło z przyjemnością, z pewnością będzie sięgało po książki jako nastolatek i osoba dorosła.

Jakie książki wybierać dla dzieci?

Dla najmłodszych wybierajmy takie książki, by czytanie było ciekawą przygodą. Seria ”Przygoda z czytaniem” pomaga w przyjemny i bezstresowy sposób opanować dzieciom tę umiejętność. Idea książek opiera się na nauce przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya. Seria książek adresowana jest do przedszkolaków właśnie rozpoczynających naukę czytania i do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już pracują nad umiejętnością samodzielnego i płynnego czytania.

– Atrakcyjność książek z tej serii można bardzo łatwo sprawdzić – mówi dr Sylwia Stano, która od lat zajmuje się promowaniem czytelnictwa. – Dzieci z wielką radością przeglądają i czytają te książeczki, wyszukują znane już wcześniej postacie i cieszą się ich obecnością. Bohaterowie Disneya dlatego są tak ważni, ponieważ opowiadają o najistotniejszych kwestiach. Przyjaźni, odnajdywania swojego miejsca na świecie, mierzenia się z wyzwaniami – dodaje pisarz Jakub Skworz.

Książki z serii ”Przygoda z czytaniem” powsytały pod opika Anny Koralewskiej – doradcy metodycznego, nauczycielki wychowania przedszkolnego edukacji wczesnoszkolnej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, w oparciu o podstawę programową. Teksty literackie stworzyli znani polscy autorzy. Program został podzielony na poziomy − w zależności od zastosowanej metody i skomplikowania tekstu. Rekomendowany jest do pracy rodzica z dzieckiem. Może być też wykorzystywany w przedszkolach jako narzędzie wspomagające naukę alfabetu i czytania.


Co zobaczymy w cyklu programów „Przygoda z czytaniem”

Jak zachęcić dzieci do czytania? Dlaczego warto zacząć naukę czytania już od lat przedszkolnych? Jak budować dobre nawyki czytelnicze u dziecka? A przede wszystkim jak pomóc dziecku w nauce czytania i sprawić, aby było ono wspaniałą zabawą?

Na te wszystkie pytania odpowiemy w cyklu miniprogramów edukacyjnych pod nazwą Przygoda z Czytaniem. Zaproszeni do nich zostaną pedagodzy, psycholodzy, rodzice, a także najmłodsi czytelnicy.

Tematy odcinków:

  • Przygoda z czytaniem – co na to dzieci?

  • Przygoda z czytaniem – oczami rodziców

  • Przygoda z czytaniem – nauczycielskie doświadczenie

  • Przygoda z czytaniem – wspieramy czytelnictwo (Książniczki)

  • Przygoda z czytaniem - „10 minut spokoju” - vlogerka sprawdza

    Kolejne pięć odcinków, to poznanie pięciu poziomów książeczek: Będę czytać, Czytam z mama i tatą, Poznaje litery, Czytam samodzielnie, Czytam płynnie.

W ramach akcji przygotowane zostaną scenariusze do pracy z dzieckiem dla wszystkich poziomów serii do pobrania dla rodziców, pedagogów bibliotekarzy i nauczycieli. Materiały te będą do pobrania na stronie: 

www.disneyuczy.ameet.pl

Najnowsze komentarze