Co to jest rogowacenie mieszkowe?
Na pewno zastanawiacie się, co to jest rogowacenie mieszkowe. Jeśli macie problemy skórne i nie jest to egzema, czy łuszczyca, to być może jest to właśnie to schorzenie. Objawia się ono powstawaniem na skórze grudek i czasem zaczerwienienia wokół nich, a także suchością skóry. Wykwity młode pojawiają się w skupiskach i są mało widoczne, z kolei starsze przybierają barwę czerwonawą lub ciemnobrunatną i umiejscowione są przy ujściach mieszków włosowych. Główną przyczyną pojawienia się tego przewlekłego schorzenia jest zbyt intensywna keratynizacja, czyli nadmierne wydzielanie białka keratyny. Jest to wada przekazywana genetycznie i związana z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A. Wyróżniamy również rogowacenie okołomieszkowe nabyte, które związane jest z tym, że warstwa rogowa nie ulega złuszczeniu i zalega na powierzchni naskórka. Keratynizacja może występować zarówno w przypadku skóry suchej, jak i tłustej. W pierwszym przypadku zbyt duża aktywność keratyny może prowadzić do przesuszenia skóry i atopii, a w drugiej zatykania porów, powstawania zaskórników i stanów zapalnych.
Jak skutecznie leczyć rogowacenie mieszkowe?
Okazuje się, że rogowacenie okołomieszkowe nie jest zwykle tak uciążliwe jak atopia, gdyż nie występuje uczucie świądu. Jest to schorzenie, które nie jest szkodliwe dla zdrowia i zwykle przebiega w sposób łagodny, ale w niektórych przypadkach może dawać nieco bardziej intensywne objawy. Co najważniejsze, można doprowadzić do ich remisji i to długotrwałej. Właściwie przy odpowiedniej pielęgnacji problem nie będzie nawracał. Bardzo ważne jest stosowanie produktów kosmetycznych zawierających mocznik. Dobrze jest wybierać peelingi enzymatyczne, a także balsamy z mocznikiem w dużym stężeniu, wynoszącym 20%. Mocznik ma działanie złuszczające. Pomaga także w przypadku występujących stanów zapalnych, choćby przy zwalczaniu zaskórników zamkniętych. Ze stanem zapalnym pomaga poradzić sobie także kwas salicylowy 2% zawarty w kosmetykach czy maściach. Można również stosować ciepłe kąpiele z dodatkiem soli. Oczywiście peelingu nie należy stosować zbyt często, a jedynie raz w tygodniu, chyba że dermatolog zaleci inaczej. W przebiegu bardziej zaawansowanego rogowacenia okołomieszkowego stosuje się terapię acitretiną. Jednak należy wiedzieć, że przy stosowaniu tej substancji kobiety po zakończonej kuracji trwającej około miesiąca nie powinny zachodzić w ciążę przez co najmniej dwa lata.
O czym jeszcze warto pamiętać przy występowaniu rogowacenia okołomieszkowego?
Rogowacenie okołomieszkowe można leczyć także poprzez dietę. Warto dbać o dodatkową podaż witaminy A oraz C. Warto dbać o zbilansowane posiłki i unikać produktów powodujących przesuszenie skóry, choćby produktów mącznych zawierających dużą ilość węglowodanów. Preparaty z witaminą A i C można przyjmować doustnie. Warto pamiętać, że są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, zatem najlepiej przyjmować je w trakcie posiłku. Istotne znaczenie ma również włączenie do diety produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak choćby tłuste ryby morskie.