Czy wiosna zawsze musi oznaczać alergię? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy wiosna zawsze musi oznaczać alergię?

Czy wiosna zawsze musi oznaczać alergię?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Wiosna to pora roku, która dla wielu kojarzy się z ciągłym kichaniem czy swędzeniem oczu. Niestety dla wielu z nas, którzy mają alergię na pyłki roślin, jest to coroczny problem, podczas gdy inni mogą się spokojnie cieszyć ciepłymi chwilami w czasie długich spacerów. Na szczęście dobre zdiagnozowanie się pod kątem alergii umożliwia lepsze przygotowanie się do okresu pylenia.

Katar wiosną - czy to już alergia?

Różne gatunki roślin pylą zaczynają pylić już od lutego aż do późnego lata, dlatego każdy może mieć objawy alergii w trochę innym czasie. Najczęściej występującymi dolegliwościami alergii na pyłki są:

  • kichanie - zazwyczaj wielokrotne,
  • świąd nosa,
  • osłabienie węchu,
  • łzawienie i świąd oczu.

U niektórych możliwe jest również wystąpienie innych objawów, np. świąd skóry u dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy trudności z oddychaniem u astmatyków.

Sezonowa alergia na pyłki pokrywa się czasowo z okresami zachorowań na grypę czy przeziębienia. Różnią się one jednak przebiegiem, co nie wystąpi w przypadku alergii. Dla przeziębienia charakterystyczne jest nieznaczne podwyższenie temperatury ciała. Mimo że również główną dolegliwością jest katar i kichanie, to w przeziębieniu pojawia się ropna wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła. Przede wszystkim też przeziębienie trwa raptem kilka dni.

Wygodna diagnostyka alergii

Różne metody stosuje się do wykrycia alergii - każde mają swoje plusy i minusy. Najbardziej komfortowe są te wykonywane z niewielkiej próbki krwi żylnej, gdyż po wykonaniu pojedynczego pobrania możliwe jest wykrycie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset uczulających alergenów zarówno wziewnych, jak i pokarmowych. A co jest istotne dla osób stosujących leczenie przeciwalergiczne - nie ma konieczności odstawiania leków.

Testy alergicznezkrwi to właściwie pomiar stężenia sIgE we krwi, czy przeciwciał, które powstają w organizmie w reakcji na uczulające substancje. Jeżeli sIgE dla konkretnego alergenu jest w zbyt dużej ilości, wiadomo wówczas, że ten alergen  jest odpowiedzialny za wystąpienie dolegliwości.

Na Zdrowegeny.pl testy na alergie z krwi dostępne są w różnych panelach - mniejszych pod kątem konkretnie alergii wziewnych, pokarmowych, czy najczęstszych alergenów wśród dzieci bądź też w postaci kompleksowych testów na wiele różnych alergenów.

Dlaczego warto poznać alergeny, które uczulają?

Wiedza o źródłach dolegliwości jest bardzo istotna dla każdego alergika. Przy pomocy kalendarzy pylenia możesz się dowiedzieć, w jakim czasie unikać spacerów czy profilaktycznie stosować leki antyhistaminowe, a w przypadku astmy łatwiej pamiętać o posiadaniu inhalatora przy sobie.

Ale tak naprawdę największą korzyścią z dokładnej diagnostyki alergii, jest możliwość odczulenia na alergeny. Na podstawie tego, co uczula, lekarz wybiera odpowiedni preparat, który podaje się regularne przez 3-5 lat. Może to wymagające, ale u wielu osób umożliwia powrót do spokojnego oddychania na wiosnę.