Czy przytulanki mają wpływ na rozwój malucha? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy przytulanki mają wpływ na rozwój malucha?

Czy przytulanki mają wpływ na rozwój malucha?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Obdarowywanie maluchów przytulankami wydaje się nam czymś naturalnym. W sklepach odruchowo sięgamy po miłe w dotyku i sympatyczne dla oka zabawki. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak właściwie na pierwszy prezent – bez względu na to, czy jesteśmy rodzicami, dziadkami, czy wujkami – wybieramy pluszowego misia.

Czy przytulanki dla dzieci służą ogólnemu rozwojowi malucha? W artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści z posiadania pluszaka w młodym wieku.

Pierwsza przytulanka dla dziecka – podstawowe informacje

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy warto sprezentować dziecku pierwszą przytulankę. Wszystko zależy od decyzji rodziców. Forma zabawki powinna być bezpośrednio uzależniona od wieku malucha. Mimo że obecność maskotki korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, to dla niemowlaków zaleca się przytulanki w formie miękkiego kocyka, pozbawione niebezpiecznych plastikowych elementów, które można oderwać i połknąć.

Pluszak najważniejszą rolę zaczyna odgrywać między 7. miesiącem a 6. rokiem życia. To szczególny okres ze względu na to, że u dziecka intensywnie zaczynają rozwijać się zmysły, a zadaniem rodzica jest dostarczenie maluchowi odpowiednich bodźców.

Jak przytulanki dla dzieci służą rozwojowi?

Pierwsze zabawki odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka, zarówno pod kątem emocjonalnym, jak i społecznym. Interakcje z przytulanką pozwalają wykształcić szereg umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Poniżej przedstawiamy główne zalety posiadania pluszaków oraz ich wpływ na empatię i kreatywność.

Rozwój emocjonalny

Dla dziecka przytulanka staje się źródłem pocieszenia, bezpieczeństwa i stabilności. Mając pod ręką swojego „przyjaciela”, o wiele łatwiej maluchowi przejść przez trudne i stresujące sytuacje, takie jak wizyta u lekarza czy pierwszy dzień w przedszkolu. Obecność zabawki w życiu dziecka sprzyja nauce wyrażania emocji i budowania więzi, co jest niezwykle ważne dla dalszego, prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, m.in. wśród rówieśników.

Rozwój sensoryczny

Przytulanki w prosty sposób rozwijają sensorykę od najmłodszych lat. Wbrew pozorom wcale nie trzeba do tego skomplikowanych urządzeń czy zaawansowanych tablic manipulacyjnych – na wszystko przyjdzie pora. Pluszowe zwierzęta to pierwszy etap na drodze ku ćwiczeniu poszczególnych zmysłów. Faktura i kształt przytulanki dostarczają dziecku różnorodnych bodźców, co korzystnie wpływa na poprawę percepcji i koordynacji ruchowej.

Rozwój intelektualny

Nic tak nie stymuluje wyobraźni i kreatywności maluchów jak zabawa z pluszakiem. Nadawanie imion, wymyślanie historii, wspólne spędzanie czasu… Zabawka staje się zaufanym powiernikiem dziecka, które poprzez interakcje chętniej ćwiczy swoje zdolności językowe. To doskonały sposób do rozwijania abstrakcyjnego myślenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przytulankę dla dziecka?

Przytulanki dla dzieci służą dłużej, jeśli zostały wykonane z trwałego materiału. Im lepsza jakość produktu, tym większa pewność, że ukochany miś zostanie z naszą pociechą na lata. Warto sprawdzić również, czy zabawka spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, i czy została wyprodukowana etycznie, np. przy wykorzystaniu ekologicznego lub pochodzącego z recyklingu wypełnienia.

Trzeba pamiętać, że dziecko potrzebuje stabilizacji i nie zawsze jest gotowe rozstać się z ukochaną przytulanką, nawet gdy ta jest już zupełnie zepsuta i zniszczona. Stawiając na wysokiej jakości wykonanie, możemy zaoszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika martynagrodecka
    martynagrodeckaIkona zgłaszania komentarza
    Dla mnie przytulanki mają wpływ na dziecko , moje córeczki mimo swojego wieku nadal mają swoje ukochane z którymi śpią i się wyciszają tak samo najmłodszy synek :)