Asertywność to umiejętność wyrażania uczucia, postawy, życzenia lub opinii danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy, a jednocześnie respektujący postawy, życzenia, uczucia i opinie innych osób. Zachowanie asertywne może obejmować zarówno radość jak i gniew, strach, oburzenie, zakłopotanie itd., ale w każdym z tych przypadków uczucia te są wyrażone w sposób, który nie narusza praw i terytorium psychicznego innych osób.
Niewątpliwie bycie asertywnym niesie ze sobą wiele korzyści. Kobieta asertywna potrafi wyrazić swoje myśli i opinie, nawet jeśli różnią się one od poglądów innych ludzi. Umie odmawiać oraz zmieniać zdanie bez konieczności usprawiedliwiania się. Potrafi powiedzieć, że czegoś nie wie, nie rozumie bez poczucia winy. Asertywne kobiety wiedzą, że mają prawo do wyrażania życzeń, posiadania potrzeb i pragnień oraz marzeń. I nie jest to nic złego.
Asertywność jednak nie polega tylko na wyrażaniu siebie, ale i na konstruktywnym przyjmowaniu uwag innych osób. Kobiety asertywne są wrażliwe na innych ludzi, jednocześnie nie boją się wymagać szacunku od drugiego człowieka, który się im należy, tak jak każdemu.
Jeśli nie widzisz siebie w powyższym opisie powinnaś się zastanowić nad korzyściami płynącymi z takiej postawy.
Szereg tych cech wskazuje na to, że kobiety asertywne są pewne siebie i umieją dbać o własne interesy, nie krzywdząc przy tym innych. Asertywność jest więc najlepszym sposobem na osiągnięcie własnych celów i realizację marzeń. Oczywistą sprawą jest to, że kobieta, która realizuje swoje marzenia to kobieta szczęśliwa i spełniona. Co za tym idzie nasza rodzina tez jest szczęśliwsza.
Asertywność jest także uczciwa, ponieważ nie polega na oszukiwaniu. Wręcz przeciwnie, nakazuje szczerość wobec siebie i innych. Pamiętajmy, że nasze dzieci ciągle nas obserwują i uczą się od nas również postawy wobec innych. Na pewno bycie kobietą asertywną nie jest proste, ale można się tego nauczyć.
Czasami obrona praw własnych przeistacza się w manipulację, która nie ma nic wspólnego z asertywnością. Podobnie jak częstym zjawiskiem jest mylenie zachowań agresywnych z asertywnymi. Nierzadko osoby, które utrzymują, że są asertywne, bo umieją bronić swoich praw, zapominają o fakcie, że prawdziwa, uczciwa asertywność zakłada zarówno istnienie praw jak i obowiązków z niej płynących, czyli liczenie się ze zdaniem i prawami drugiego człowieka. Czasami może się także wydawać, że kobiety uległe są bardziej lubiane, ponieważ zgadzają się na wszystko i nie stwarzają żadnych problemów. Pozornie mogą być łatwiejszymi partnerkami, koleżankami, współpracowniczkami. Warto się jednak zastanowić czy działa to na dłuższą metę.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, mogę stwierdzić, że zdecydowanie warto być kobietą asertywną. Asertywność jest postawą pośrednią między uległością, agresywnością i łagodniejszym odłamem agresywności- manipulacją. Postawa ta jest najzdrowsza i najrozsądniejsza z wyżej wymienionych. Osoba prawdziwie asertywna może jedynie odnieść korzyści z tego płynące. Jak już wcześniej wspomniałam, nie jest to łatwa umiejętność, ludzie często potrafią być asertywni w jednej dziedzinie życia, a w drugiej już nie. Tylko od nas samych zależy czy podejmiemy wysiłek i odpowiedzialność bycia kobietą asertywną w naszych kontaktach w rodzinie i poza nią.
Bibliografia:
Śmiało przez życie. Asertywność dla kobiet. Katarzyna Starowicz, Jarosław Starowicz.