Czy ciąża skraca życie kobiety? Sprawdź co odkryli naukowcy! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy ciąża skraca życie kobiety? Sprawdź co odkryli naukowcy!

Czy ciąża skraca życie kobiety? Sprawdź co odkryli naukowcy!

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Camylla Battani on Unsplash

Ciąża i karmienie piersią przynoszą kobiecie korzyści dla zdrowia - zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre nowotwory. Czy macierzyństwo ma też wpływ na długość życia kobiety? Jeśli tak, to jaki?

Wynikami badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu George Moson w stanie Virginia, wiele kobiet może być zaskoczonych. Tak dużo się mówi o tym, że ciąża jest pięknym czasem w życiu kobiety, a macierzyństwo czymś najlepszym, co może spotkać wyłącznie płeć żeńską. Są także badania potwierdzające, że ciąża i karmienie piersią - im dłużej trwa, tym lepiej – dobrze wpływają na gospodarkę hormonalną kobiety i zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Ale... Naukowcy podczas badań wzięli pod uwagę to, że podczas ciąży kobiety zmagają się z wahaniami nastroju, zmianami wagi czy różnego rodzaju bólami. Wiadomo także, że 9 miesięcy oczekiwania na dziecko jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety. Tak więc ciąża dla kobiety oprócz swoich blasków, ma także cienie. 

Czy macierzyństwo wpływa na krótsze życie kobiety?

Amerykańscy naukowcy w latach 1999 – 2002 przepadali ponad 1,5 tys. ochotniczek w wieku od 20 do 44 lat. Ponad 1000 kobiet z tej grupy urodziło co najmniej 1 dziecko (tylko 444 z nich nie zostało matkami). Wyniki badać pokazują, że kobiety, które nie zostały mamami mają dłuższy telometr – im dłuższy telometr, tym wolniej człowiek się starzeje i krócej żyje. Telometr kobiet, które doświadczyły macierzyństwa był krótszy o 4,2%. Oznacza to, przyspieszony proces starzenia się komórek o około 11 lat!

Opisując wyniki badań naukowcy nie kryli zaskoczenia. Podejrzewają, że skrócenie długości życia kobiet, które są matkami może wynikać ze stresu związanego z wychowaniem dziecka, a dodatkowe obowiązki z tym związane również mogą być nie bez znaczenia.  

>>> Czytaj też:  Boskie matki: zasada maski tlenowej. Co to znaczy?

Źródło: www.msn.com