Czerniak skóry – PROFILAKTYKA. Wybierz lato bez czerniaka! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czerniak skóry – PROFILAKTYKA. Wybierz lato bez czerniaka!

Czerniak skóry – PROFILAKTYKA. Wybierz lato bez czerniaka!

Autor zdjęcia/źródło: Opalanie, lato bez czerniaka @ Zaprojektowano przez Freepik.com

Zbyt mało się mówi się o jego profilaktyce - czerniak skóry, jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Można się przed nim uchronić. Przypominamy na czym polega ochrona ciała przed słońcem.

Czerniak skóry może pojawić się na skórze praktycznie każdego. Tegoroczne lato jest kapryśne. Co chwila zaskakuje nas albo ulewnym deszczem, albo upalnym słońcem. Z racji tego, że natura robi się coraz bardziej nieprzewidywalna, warto mieć w torebce nie tylko parasolkę, lecz także krem ochronny. Nie chcę nikogo straszyć, ale z pewnością warto podkreślać dlaczego to takie ważne.

Rok rocznie wzrasta niestety liczba zachorowań na czerniaka skóry. To aż 3,5 tysiąca zdiagnozowanych pacjentów rocznie. Czerniak skóry jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do leczenia (daje przezrzuty na inne organy), dlatego tak ważne jest jego jak najwcześniejsze wykrycie.

Czerniak skóry – rozwój choroby

Czerniak powstaje z melanocytów. Są to komórki, które produkują i zawierają melaninę. Ta z kolei może ulec złośliwej przemianie. Do zmian może dojść na skórze oraz na błonach śluzowych. Mniej spodziewane miejsca, aczkolwiek możliwe to siatkówka oka, jama ustna, czy odbytnica. Niepokój mogą wzbudzać prawie czarne, płaskie znamiona barwnikowe, które są pozbawione włosów (rzadziej są to znamiona owłosione). Z czasem znamię może się powiększać i mieć nacieczoną podstawę.

ZAPAMIĘTAJ!

Czerniak skóry częściej występuje u osób o jasnej karnacji, które posiadają wrodzone znamiona barwnikowe lub dużo drobnych znamion.

Czerniak skóry – profilaktyka

Zatem żeby mieć lato bez czerniaka skóry warto przestrzegać dokładnie sześciu zalecanych przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zasad.

# Okrywaj ciało

Czasami krem to za mało lub używammy go ze zbyt małą częstotliwością. Jeśli planujesz długą wyprawę i jednocześnie długą ekspozycję ciała na słońce, po prostu zakryj lekkim ubraniem miejsca, które najłatwiej ulegają oparzeniom słonecznym, np. ramiona, kark.

# Krem z filtrem pod ręką

Przy długiej i dużej ekspozycji na słońce wybieraj krem z filtrem minimum SPF 30, a jeśli masz jasną i podatną na słońce karnację to SPF 50 lub SPF 60. Warto także pamiętać, że smarowanie ciała kremem należy powtarzać co 2-3 godziny oraz zawsze po kąpieli w morzu, czy jeziorze.

# Ochłoda zdrowia doda

Staraj się nie przebywać na słońcu wtedy, kiedy najbardziej praży i żar leje się z nieba. Dlatego w godzinach między 10:00, a 14:00 polub przebywanie w cieniu.

# Wakacyjna „stylówka”

Możesz dbać o zdrowie wyglądając przy tym modnie. Doberz do swojego typu twarzy ładne i jednocześnie pożądne okulaty przeciwsłoneczne, a na głowę nie zapomnij włożyć letniego kapelusza (najlpiej z dużym rondem, który zacieni kark).

# Solarium na nie

Czasami czytamy, żeby przygotować się na słońce wizytą w solarium. To najgorszy mit jaki kiedykolwiek krążył. Twoja skóra nie potrzebuje kontaktu z solarium. Doskonale poradzi sobie na słońcu z odpowiednim kremem z filtrem.

# Badaj się i reaguj

Warto raz na jakiś czas, a zwłaszcza po długich wakacjach i słonecznych kąpielach obejrzeć dokładnie swoje ciało. Zazwyczaj znamy je na wylot. Pomóc może także partner, który przecież zna na pamięć wszystkie nasze pieprzyki. Warto dokładnie się oglądać i zwracać uwagę, czy coś się zmieniło na skórze. Jeśli tylko coś wzbudzi Twój niepokój nie czekaj, tyllko zgłoś się do dermatologa.

Jeśli w Twojej rodzinie ktoś już miał czerniaka skóry jesteś w grupie ryzyka i powinnaś być bardziej ostrożna. Powyższe reguły są też szczególnie przydatne dla osób, które mają jasną karnację oraz blond i rude włosy. Czerkanik skóry występuje też częściej u kobiet w dojrzałym wieku. Jednak bez względu na grupy ryzyka każdy powinien stosować się do profilaktyki. Może ona wyjść tylko na zdrowie.


ZOBACZ TAKŻE:

Szybka dieta na wakacje - czy taka istnieje? Podpowiada DIETETYK >>