Cytologia: kiedy robić i co to za badanie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Cytologia: kiedy robić i co to za badanie?

Cytologia: kiedy robić i co to za badanie?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa stefamerpik na Freepik

Cytologia to obowiązkowe badanie profilaktyczne każdej kobiety, które warto wykonać przynajmniej raz na 2 lata.

Cytologia jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które na wczesnym etapie pozwolą wykryć chorobę nowotworową a także może być rozszeżona o badanie innych chorób. Pierwsza cytologię sugeruje się wykonać około 20 roku życia, jest to badanie bezbolesne.

Oczywiście, jeśli mamy potrzebę lub podejrzenie jakiegokolwiek problemu, cytologię można wykonać wcześniej – również u kobiet, które jeszcze nie współżyły. Należy wówczas poinformować o tym fakcie lekarza lub pielęgniarkę przed rozpoczęciem badania. Kiedy najlepiej jest wykonać cytologię i na czym polega badanie?

Kiedy najlepiej robić cytologię?

Cytologię należy wykonać przed miesiączką (około 3 dni przed) lub po jej zakończeniu (minimum 2 dni po). Lekarze sugerują, że najlepszym momentem, kiedy warto robić  cytologię jest pierwsza faza cyklu.

Co to jest cytologia i jak wygląda badanie?

Cytologia jest badaniem, które polega na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy i poddaniu ich ocenie. Możemy wykonać cytologię klasyczną lub cytologię płynną. Zarówno cytologia klasyczna, jak i cytologia płynna są badaniami, które pozwalają wykryć nowotwór szyjki macicy. Cytologię można rozszerzyć także o badanie zakażeniem HPV oraz chlamydią.

Pobranie materiału do badania cytologicznego wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Cytologia może być pobierana przez medyczny personel ginekologiczny lub lekarza. Podczas badania lekarz specjalną szczotką pobiera materiał z szyjki i tarczy macicy. Po badaniu mogą się zdarzyć krótkotrwałe plamienia.

Na wyniki badania cytologiczne będziemy czekać około dwóch tygodni, a czasem nawet do miesiąca.

CZYTAJ TEŻ >> Badania prenatalne bez kryterium wieku