Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci

Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci

Autor zdjęcia/źródło: Co na komary? domowe sposoby @ pixabay.com

Upalne, duszne dni i noce oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają pojawianiu się dużej ilości komarów. Jeśli nie chcesz rezygnować z wieczornych spacerów, ale nie podoba Ci się smarowanie siebie i dzieci chemicznymi środkami na owady wypróbuj domowe sposoby na komary. Są one bezpieczne dla maluchów i bardzo skuteczne.

W czasie upalnego lata wieczory, gdy temperatura nieco się obniża dają wytchnienie od gorąca. Niestety jednak świeżym i rześkim powietrzem nie da się długo cieszyć, bo wszędzie wokół pojawiają się komary. Już samo ich bzyczenie nad uchem jest irytujące, a swędzące ugryzienia są bardzo nieprzyjemne i trudno je złagodzić. Świąd i czerwona plama po ugryzieniu utrzymuje się nawet do tygodnia.

Co na komary? Czemu komary nas gryzą?

Komary żywią się białkiem pozyskiwanym z ludzkiej i zwierzęcej krwi. Po ich ugryzieniach na skórze zostaje zaczerwienienie i swędzący bąbel, ponieważ wpuszczają one do rany swoją ślinę razem z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Organizm natomiast broni się wydzielając przeciwciała, które mają zwalczyć obce komórki.

Komary przyciąga do człowieka ciepło naszego ciała, zapach potu oraz dwutlenek węgla, który wydychamy.

Komary są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, alergików i osób starszych. Mimo, że polskie komary nie są nosicielami żadnych groźnych chorób to jednak zetknięcie z nimi może prowadzić do wystąpienia wstrząsu toksycznego. Jego pierwsze objawy to obrzęk ust, przełyku i tchawicy, trudności w oddychaniu, zaburzenia pracy serca. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

>>> Czytaj też: Naturalne sposoby na ukąszenia komarów i innych owadów >>

Co na komary? Domowe sposoby – co przyciąga komary?

Komary przyciągają słodkie, owocowe zapachy oraz zapach potu. Przed wieczornym spacerem unikaj więc stosowania perfum o takich nutach oraz weź prysznic, aby pozbyć się nagromadzonego w ciągu dnia potu.

Aby zmienić zapach potu na taki, którego komary nie lubią zjedz większą ilość cebuli lub czosnku. To skutecznie je odstraszy. Jeśli nie lubisz cebuli i czosnku możesz wypróbować witaminę B6. Również zmienia ona zapach potu na taki, którego komary nie znoszą. Cebulę możesz także pokroić w plasterki i postawić na parapecie na noc, aby żadne swędzenie ani bzyczenie komara nie obudziło Cię w środku nocy.


Mugga Spray 9,5%- ochrona, na którą możesz liczyć

Preparat Mugga Spray 9,5% - od 2 roku życia zapewnia średnio 6 godzin ochrony przed komarami w naszym umiarkowanym klimacie. Działa odstraszająco na kleszcze, pomagając minimalizować ryzyko ukąszeń podczas spacerów w lesie, zabawy w parku czy wycieczek na łono natury.

Bezpieczny dla dzieci!

Można stosować u dzieci powyżej 2. roku życia – delikatna formuła będzie odpowiednia dla najmłodszych. 

* Jedna aplikacja dziennie dla dzieci do 12. roku życia – skuteczność i bezpieczeństwo w jednym.

* Łatwa aplikacja – wygodny spray, który można używać nawet do góry nogami.

Cena sugerowana: 26,90 zł to skuteczna ochrona w przystępnej cenie.

Jak i kiedy stosować?

Używaj zawsze, gdy dziecko ma bezpośredni kontakt z runem leśnym, trawą. Niewielką ilość produktu (ok. 1 ml na 600 cm² skóry) należy rozpylić na odsłonięte części ciała i równomiernie rozsmarować. Aby chronić twarz, produkt nanosi się za pomocą dłoni, unikając kontaktu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. 


Co na komary? Domowe sposoby – rośliny

W sklepach znajdziesz dość spory wybór środków przeciwko komarom. W większości jednak emulsje, olejki, żele i spreje zawierają chemiczne substancje, które mają za zadanie odstraszać komary, ale aplikowane bezpośrednio na skórę nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka. Przez skórę przenikają one do krwiobiegu i układu limfatycznego i mogą wywoływać podrażnienia oraz alergie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na odstraszenie komarów bez uszczerbku dla naszego zdrowia, a przede wszystkim dla zdrowia najmłodszych. Jednym z takich domowych sposobów jest zaopatrzenie się w odpowiednie rośliny doniczkowe, które skutecznie będą bronić domu, tarasu i ogrodu przed inwazją komarów.

Najskuteczniej komary odstrasza: aksamitka, pelargonia, liście pomidorów, kocimiętka, bazylia, mięta, mirt, trawa żubrówka, lawenda.

Rośliny te wydzielają silną i specyficzną woń, której komary nie lubią, więc od takich miejsc będą się trzymać z daleka.

Co na komary? Domowe sposoby – olejki eteryczne

Olejkiem możesz posmarować odsłonięte części ciała przed wyjściem na popołudniowy lub wieczorny spacer. Aplikując go na skórę, szczególnie dzieci olejek eteryczny lepiej rozcieńczyć np. oliwą z oliwek, aby substancje zapachowe nie były zbyt intensywne i nieprzyjemne oraz aby olejek nie spowodował reakcji alergicznej (szczególnie u dzieci do 3. roku życia i alergików). Przed użyciem olejku przeprowadź test uczuleniowy. Posmaruj nim mały fragment ciała, np. skórę w zgięciu łokcia i obserwuj czy nie pojawia się w tym miejscu zaczerwienienie, obrzęk lub wysypka. Jeśli nic takiego się nie dzieje oznacza to brak uczulenia.

W pomieszczeniu lub na tarasie czy balkonie możesz też olejku użyć w kominku do aromaterapii lub skropić nim np. chusteczki, które następnie porozkładasz w różnych częściach pomieszczenia. Uważaj tylko na tkaniny, ponieważ olejki mogą je trwale poplamić lub odbarwić.

Najskuteczniej komary odstraszają olejki: cytronelowy, goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy, bazyliowy, migdałowy, anyżowy, rozmarynowy, herbaciany, z paczuli i z mięty pieprzowej.

Olejki możesz stosować pojedynczo lub połączyć kilka razem. Jeśli aplikujesz olejki na skórę zawsze rozcieńczaj je olejem bazowym np. słonecznikowym, z pestek winogron, oliwą z oliwek. Olejki eteryczne na skórę stosuj tylko wieczorem, ponieważ mają one właściwości fotouczulające. W kontakcie ze słońcem prowadzą do powstawania przebarwień, zaczerwienień oraz podrażnień.

Co na komary? Domowe sposoby – co jeszcze odstrasza komary?

  • jasne, jednolite ubrania – wzory i ciemne kolory przyciągają komary,
  • bluzki z długimi rękawami i długie spodnie również skutecznie ochronią Cię przed ugryzieniami insektów,
  • moskitiery – osłoń nimi okna domu, ale też wózek czy łóżeczko dziecka,
  • bezzapachowe kosmetyki – intensywne, a szczególnie słodkie zapachy przyciągają komary.

ZOBACZ TAKŻE:

Komary: czy ukąszeń komarów trzeba się bać? Plaga komarów w Polsce>>

Jak usunąć kleszcza? Pozbądź się go prawidłowo!>>