Co na atopowe zapalenie skóry? Sposoby i balsamy zapobiegające nawrotom egzemy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co na atopowe zapalenie skóry? Sposoby i balsamy zapobiegające nawrotom egzemy

Co na atopowe zapalenie skóry? Sposoby i balsamy zapobiegające nawrotom egzemy

Autor zdjęcia/źródło: Adobe Stock

Atopowe zapalenie skóry to patologia dermatologiczna. Skóra jest bardzo sucha, swędząca i podrażniona. Pojawiają się plamy lub pęcherzyki, którym towarzyszy mocny świąd. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba przypadków AZS podwoiła się, a nawet potroiła. Jakie są przyczyny egzemy? Który z dermokosmetyków pozwala zapobiegać nawrotom choroby?

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

AZS często dotyczy najmłodszych dzieci, choć może wystąpić w każdym wieku. Najbardziej narażone są na nie dzieci pomiędzy 3 miesiącem a 5 rokiem życia. Naukowcy nie wskazują jednej przyczyny rozwijania się choroby, lecz mówią o szeregu czynników – zewnętrznych i genetycznych, które powodują zapalne reakcje skóry. Gdy niezwykle sucha skóra nie ma wystarczająco mocnej bariery ochronnej, może rozwijać się atopia. Jeśli jeden z rodziców ma skórę atopową, prawdopodobieństwo, że również dziecko będzie chorowało na atopię wynosi 30%. Gdy oboje rodziców ma atopowe zapalenie skóry, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wzrasta do 70%.

Wiele mówi się również o znaczeniu rozwoju systemu immunologicznego. Gdy przepuszczalny naskórek nie stanowi wystarczającej bariery ochronnej dla alergenów (na przykład znajdujących się na sierści zwierząt) i bakterii (na przykład gronkowcowi złocistemu), mogą wyzwolić się reakcje zapalne. Również alergeny z żywności, takie jak białko mleka krowiego, mogą być odpowiedzialne za rozwój lub nasilenie egzemy. Z biegiem lat do objawów skórnych mogą dołączyć inne symptomy, takie jak astma, nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek. Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Jak reagować na AZS?

W pierwszej kolejności należy zawsze skonsultować się z lekarzem, zamiast leczyć AZS na własną rękę. Rekomenduje się obecnie reagować na pierwsze symptomy skóry atopowej już u noworodków narażonych na dolegliwość z przyczyn genetycznych, gdy rodzice lub rodzeństwo cierpią na atopię. Lekarz decyduje o przepisaniu maści sterydowej, którą smaruje się miejsca objęte zmianą.

Oprócz tego należy unikać potencjalnych alergenów i  materiałów mogących podrażniać bardzo suchą skórę. Zrezygnuj też z kosmetyków zawierających niekorzystne na bariery hydrolipidowej składniki, takie jak SLS czy SLES. Ubieraj siebie lub dziecko w przewiewne, naturalne materiały i zadbaj o dobre nawilżenie skóry, najlepiej preparatem o działaniu silnie nawilżającym, ochronnym i zmiękczającym skórę. Ważne jest też picie dużej ilości płynów, by nawadniać organizm od środka.

Dobry balsam na atopowe zapalenie skóry

Jeśli zauważysz, że skóra dziecka staje się bardzo sucha i chropowata, może to świadczyć o stadium suchości przedatopowej. Należy wówczas zastosować dobry dermokosmetyk na atopowe zapalenie skóry, taki jak balsam dermatologiczny o właściwościach odbudowujących barierę hydrolipidową. Gdy na skórze pojawiły się już zmiany stosuje się miejscowo dermokortykosteroidy lub tarkolimus.

Bardzo ważne jest też zapobieganie nawrotom choroby. W tym celu należy aplikować codziennie na ciało balsamy dermatologiczne, które nawilżają, natłuszczają i chronią wrażliwą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto kupować produkty w aptekach i drogeriach sprzedających dermokosmetyki – zwykłe, drogeryjne balsamy mogą się w tym przypadku nie sprawdzić.