Ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka

Wiadomo, że każda ciąża wiąże się z częstymi wizytami u lekarza. Jednak niekiedy wymaga ona szczególnej uwagi i troski. Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z ciążą wysokiego ryzyka lub zagrożoną.

Ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka

Autor zdjęcia/źródło: flikr.com/Vanessa Porter

Ocena przez lekarza prowadzącego stopnia ryzyka  niedonoszenia ciąży następuje w wyniku  przeprowadzonego wywiadu oraz badań. Pomaga to  podjąć  lekarzowi decyzję czy powinnaś być objęta szczególną opieką. Im wcześniej wykryjesz zagrożenie, tym szybciej możesz mu przeciwdziałać i w dużym stopniu zapobiec powikłaniom.

Skąd bierze się ryzyko?

Ciąża wysokiego ryzyka nie zawsze musi oznaczać ciąży zagrożonej. Wysokie ryzyko nie świadczy o jej nieprawidłowym przebiegu lub że pojawią się komplikacje. Wymaga ona jedynie intensywniejszej opieki lekarskiej i częstszych badań. Jakie zatem czynniki wpływają na zwiększenie  ryzyka ciąży?

  • W przebiegu ciąży ważny jest wiek matki. Jeśli ma ona poniżej 17 lat lub powyżej 35 wtedy ciąże zaliczamy do wysokiego ryzyka.
  •  Ryzyko także zwiększa się, gdy  kobieta ma niedowagę lub jest zbyt otyła.
  • Choroby, które sprawiają, że ciąża jest ryzykowna to: nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, cukrzyca, padaczka, choroby nowotworowe czy astma.
  • Grupą czynników zwiększających ryzyko ciąży są także infekcje, jak toksoplazmoza, zakażenie wirusem HIV, różyczka, kiła czy ospa wietrzna. W jednym i w drugim przypadku najlepiej powiadom lekarza o zagrożeniach jeszcze przed planowaną ciążą.
  • Do zachowań zwiększających ryzyko zaliczamy palenie papierosów w trakcie ciąży, branie narkotyków, przyjmowanie leków bez konsultacji lekarzem oraz picie alkoholu.
  • Bardzo istotna jest historia poprzednich ciąż. Ryzyko występuje, gdy  poroniłaś lub miałaś przedwczesny poród.
  • Do wysokiego ryzyka zaliczamy także ciąże wielopłodowe.

Jak ustrzec się przed ciążą wysokiego ryzyka?

Niestety w niektórych przypadkach nie masz na to wpływu. Są to przewlekłe choroby lub przebyte infekcje.  Jednak , gdy są kontrolowane przez lekarza, zagrożenia ciąży możesz uniknąć. Pamiętaj, jeśli ich nie kontrolujesz na pewno twój stan zdrowia się pogorszy. Nieleczona cukrzyca czy nadciśnienie wpłyną negatywnie na przebieg ciąży, stan płodu oraz twój a nawet zagrożą waszemu życiu.

 Aby wcześnie  wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości  powinnaś regularnie odwiedzać lekarza i przeprowadzać wszystkie konieczne badania jak:

  1. morfologia krwi
  2. badanie na przeciwciała anty-Rh
  3. badanie na przeciwciała toksoplazmozy
  4. badanie antygenu HBs wykrywającego żółtaczkę typu B
  5. badanie na przeciwciała różyczki
  6. USG
  7. badanie na poziom glukozy we krwi
  8. ogólne badanie moczu
  9. pomiar masy ciała
  10. badanie piersi
  11. badanie ginekologiczne
  12. cytologia
  13. badania położnicze
  14. badanie tętna płodu
  15. badanie  na posiew z pochwy

W przypadku ciąży zagrożonej często, w zależności od przypadku, niezbędne są także bardziej inwazyjne lub specjalistyczne badania.

Odpowiednia dieta

W pełni zdrowa ciąża wymaga prawidłowej diety. Ważne miejsce zajmuje w niej kwas foliowy zapobiegający wadom cewy nerwowej u dziecka, a także żelazo na niedokrwistość oraz wapń na osteoporozę. Równie ważna jak dieta jest umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli jednak odczujesz pewien dyskomfort lub pojawią się bóle w dole brzucha lub nawet krwawienia, zgłoś się natychmiast do lekarza. Pamiętaj, że każda choroba, która w normalnych warunkach mogłaby być przez ciebie zlekceważona, w ciąży może zagrażać dziecku. Powinnaś zawsze konsultować się z lekarzem, także  nawet w przypadku, wydawałoby się, błahych infekcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szczepienia zalecane podczas ciąży>>

Czego unikać w ciąży, żeby nie poronić - SPRAWDŹ!>>

 


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    ojjj musze isc zrobic cytologię ;/
  • Awatar użytkownika EdwardTillett52
    EdwardTillett52Ikona zgłaszania komentarza
    Bardzo ważny artykuł! Zdrowie matki jest co najmniej na równi ze zdrowiem dziecka i powinnyśmy mieć prawo o tym decydować!
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    a ja zwlekam ze zrobieniem cytologii!