Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-10-24 17:36:40
Autor zdjęcia/źródło: 123rf
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podczas snu możemy wydawać różne dźwięki, a chrapanie jest do nich zaliczane. Dochodzi do niego w momencie, gdy miękkie części gardła zaczynają wibrować. Mowa tu o podniebieniu miękkim i języczku. Najczęściej z chrapaniem mamy do czynienia podczas snu w pozycji na wznak, co nie znaczy, że problem nie występuje u osób śpiących na boku lub brzuchu.
Chrapanie często występuje u kobiet w ciąży lub osób otyłych i jest spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Do innych przyczyn przypadłości zalicza się:
Jeśli mięśnie podniebienia miękkiego są rozluźnione, np. wskutek spożywania alkoholu, przyjmowania silnych leków nasennych czy palenia papierosów, problem również może się pojawić.
Kolejną grupą osób, które chrapią częściej niż inni, są alergicy. Właściwie wszystkie czynniki, w tym również alergie wziewne, które uniemożliwiają oddychanie przez nos, mogą stać się przyczyną chrapania. Okresowo może się ono pojawiać w trakcie przebiegu przeziębienia i grypy, a stale – przy występowaniu polipów w nosie lub przy skrzywieniu przegrody nosowej.
Jak wyeliminować problem chrapania? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Głośne chrapanie nie pozwala zasnąć, uniemożliwia spokojny wypoczynek, co przekłada się na obniżenie nastroju, notoryczne zmęczenie, drażliwość czy problemy z koncentracją.
W związku z tym bardzo ważne jest znalezienie skutecznego sposobu na ten problem. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się:
Niestety nie ma jednego, zawsze skutecznego leku na chrapanie, dlatego trzeba stosować różne środki, które zniwelują objawy. Jeśli przyczyną jest powiększenie migdałków, występowanie trzeciego bądź też skrzywiona przegroda nosowa, wyjściem z sytuacji może być zabieg chirurgiczny, który odblokuje drogi oddechowe, zapewniając swobodny przepływ powietrza.
Osoba chrapiąca powinna zapewnić sobie komfortowe warunki do snu – wygodny materac i poduszkę – oraz wdrożyć prawidłowe nawyki żywieniowe. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i zwiększenie aktywności fizycznej pozwolą utrzymać prawidłową wagę. Zaleca się również odstawienie używek.
Właściwie chrapanie samo w sobie nie jest groźne, choć uciążliwe dla otoczenia. Jednak trzeba wiedzieć, że może być ono objawem poważnego schorzenia, jakim jest obturacyjny bezdech senny. To charakterystyczna sytuacja, którą znają partnerzy czy partnerki osób chrapiących – odgłosy chrapania narastają, a raptem następuje chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem. To obturacyjny bezdech senny, który może wynikać m.in. z przerw w oddychaniu.
Bezdech senny zaliczany jest do kategorii zaburzeń snu i ma duży wpływ na jakość i ilość snu. Głośne chrapanie to tylko jeden z licznych, możliwych do wystąpienia objawów bezdechu sennego. Wśród nich wymienia się również uczucie duszności, częste, nagłe wybudzenia, lęki, trudności w zasypianiu, bezsenność czy poty nocne. Może pojawić się kołatanie serca, nadmierna aktywność ruchowa i częste oddawanie moczu. Niemniej, obturacyjny bezdech senny może występować także bez dodatkowych objawów.
W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który oceni stan dróg oddechowych i wdroży odpowiednie leczenie.
Źródła:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.
SEA/14487/06/23
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.