Opublikowany przez:
Monika C.
2020-06-18 17:58:42
Autor zdjęcia/źródło: Fot.: Unsplash
Infekcja spowodowana koronawirusem przenosi się podobnie jak grypa. Po wielu przeprowadzonych badaniach wiadomo już, że grypa jest mniej zaraźliwa, mniej groźna i łatwiej uniknąć nią zakażenia. Lekarze ostrzegają, że objawy grypy i COVID-19 trudno odróżnić i najlepiej, jeśli zrobi to lekarz.
COVID-19 jest chorobą wywoływaną przez koronawirusa. Pierwsze doniesienia o chorobie w Chinach pojawiły się już pod koniec 2019 roku. Koronawirusy nie są jedjnak dla naukowców nowością. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wywoływały już choroby takie, jak SARS i MERS. Nie miały one jednak tak szerokiego zasięgu, jak obecnie. Początkowo mówiono, że COVID-19 jest chorobą bardzo podobną do grypy pod względem objawów, zakażania i przebiegu. Teraz już wiemy, że COVID-19 niesie ze sobą większe ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań, częstsze jest także ryzyko śmierci niż w przypadku grypy.
Zapadalność na grypę jest niższa niż na chorobę wywołaną koronawirusem, bo istnieją skuteczne i bezpieczne szczepionki, a 1 chora osoba statystycznie zaraża niewiele ponad 1 osobę, podczas gdy choroba COVID-19 przenosi się średnio na 2 do 3 osób. Również w przypadku grypy, kiedy dojdzie do zachorowania, wiemy, jak ją leczyć oraz jakich spodziewać się powikłań. Natomiast o częstości zachorowań wywołanych SARS-CoV-2 wiadomo na razie tyle, że mogą być zależne od wieku, genetyki i regionu.
Obie choroby dotyczą dróg oddechowych
Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, chociaż możliwe jest zakażenie poprzez kontakt ze skażonymi przez chorego przedmiotami
Początkowe objawy są podobne: GORĄCZKA, KASZEL, BÓL GARDŁA, BIEGUNKA
Chorzy na grypę częściej mają gorączkę przekraczającą 39 st., charakterystyczny także jest ból mięsni i uczucie zmęczenia, rzadziej katar
COVID-19 – bardzo charakterystyczne są DUSZNOŚĆ I PŁYTKI ODDECH
O tym, że tych dwóch chorób nie można porównywać przekonano się, kiedy odkryto, że SARS-CoV-2 nie atakuje tylko dróg oddechowych, lecz może także wywoływać problemy kardiologicze: z krzepnięciem krwi, zapaleniem mięśnia sercowego czy zawały. Czasem w moczu chorej osoby znajdowane jest białko i krew, co świadczy o uszkodzeniu nerek. Przy zakażeniu koronawirusem obserwuje sie udary mózgu, a ostatnie doniesienia wskazują również na zmiany w mózgu, po przebyciu infekcji (potwierdzone badaniami rezonasem magnetycznym). Czasem pojawiają się wysypka i zapalenie spojówek.
Wiadomo także, choć badania trwają, że zakażenie COVID-19 rzadko dotyczy dzieci (pojawiły się przypadki PIMS) i młodzieży - w odróżnieniu od grypy. Niski jest także poziom przenoszenia koronawirusa z mamy na dziecko w trakcie porodu, karmienia piersią, czy kontaktu skóra do skóry po porodzie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!