Opublikowany przez: Monika C. 2021-05-20 14:07:56
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Hollie Santos on Unsplash
Światowa organizacja zdrowia (WHO) zaleca rozpoczęcia kontaktu “skóra do skóry” natychmiast po porodzie przez około 2 godziny. Powinien to być czas dla mamy i noworodka, niczym nie zakłócany, podczas którego maluszek instynktownie szuka piersi i zaczyna samodzielnie ssać. Brest crawl to jeden z pierwszych, instynktownych odruchów.
Odruch pełzania w kierunku piersi noworodka położonego na brzuchu mamy, bezpośrednio po porodzie pierwszy raz opisali szwedzcy naukowcy pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. W wyniku dalej przeprowadzanych badań okazał się, że aż 85% noworodków jest w stanie samodzielnie dopełznąć do piersi i samodzielnie zacząć ssać pierś, 14% samodzielnie odnajduje pierś jednak potrzebuje pomocy przy ssaniu, a tylko 1% maluszków brest crawl się nie udaje.
W ciągu pierwszych 15 minut noworodek na brzuchu mamy leży prawie nieruchomo. Wtedy odpoczywa, oswaja się z nową temperaturą, światłem i dźwiękami. W ciągu następnych 30 minut maluszek zaczyna poruszać ustami, czasem ssać palec, dopiero po upływie 45 minut zaczyna zaczynają pełzać w poszukiwaniu piersi, a po godzinie zaczynają aktywnie jeść ssąc brodawkę. Po ok. 2,5 godzinie zmęczone aktywnością, ale i posilone, noworodki spokojnie usypiają. >>> Czytaj też: TESTOWANIE: Weleda wspiera mamy karmiące i maluszka!
Podsumowując badania nad breast crawl naukowcy wyodrębnili kilka ewidentnych korzyści wynikających z tego, jeśli pozwolimy na instynktowne zachowanie mamy i dziecka:
Większa szansa na prawidłowo przebiegającą laktację
Szybsze nawiązanie więzi mamy z dzieckiem – noworodek dotykając rączkami buzią pierś wyzwala wydzielanie się u mamy oksytocyny i prolaktyny
Szybsza regulacja temperatury i metabolizmu u dziecka tuz po porodzie
Zmniejszenie ryzyka krwotoku u mamy i szybsze oddzielenie się łożyska od macicy (noworodek odpychając się nóżkami delikatnie naciska na brzuch)
Zdolność do samodzielnego ssania piersi jest pierwszą kompetencją w życiu człowieka! Samoprzystawienie jet mozliwe także po cesarskim cięciu.
Źródlo: breastcrawl.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.