Biały szum dla niemowląt – co to takiego? POSŁUCHAJ - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Biały szum dla niemowląt – co to takiego? POSŁUCHAJ

Biały szum dla niemowląt – co to takiego? POSŁUCHAJ

Autor zdjęcia/źródło: Biały szum dla niemowląt @ pixabay.com

Wiele jest różnych metod wyciszania i usypiania maluszków. Jedną z nich jest biały szum dla niemowląt, który obecnie jest popularny dzięki zabawkom go emitującym. Czy jednak jest to dobra i bezpieczna metoda usypiania dziecka?

Biały szum to jednostajny, cichy i monotonny dźwięk, który ma maluszkowi przypominać dźwięki jakie słyszał w brzuchu mamy. Dzięki temu pozwala mu się on wyciszyć i spokojnie zasnąć. Możesz go stosować u dziecka od narodzin nawet do 5 roku życia, jeśli oczywiście malec w tym wieku nadal go potrzebuje.

Głównym propagatorem białego szumu jest dr Harvey Karp, który opracował sposób wyciszania i usypiania niemowląt zwany metodą 5S. Metoda ta obejmuje wykonanie pięciu kroków w określonej kolejności: 1. spowijanie, 2. stabilna pozycja, 3. szum, 4. skokołysanie, 5. ssanie. Szum pełni tu więc istotną rolę i jest jednym z etapów wyciszania maluszka przed snem. dr Karp twierdzi bowiem, że noworodek i niemowlę najlepiej uspokaja przywrócenie im warunków jakie panowały w brzuchu mamy, w którym było dość głośno. Dziecko nie akceptuje ciszy, bo od 4 miesiąca ciąży, gdy rozwinął się jego słuch, docierały do niego stłumione dźwięki z zewnątrz, a przede wszystkim bicie serca mamy oraz dźwięk jej krwiobiegu i jelit. Brzmiało to mniej więcej tak:

 

Biały szum przez to, że je imituje działa kojąco, uspokaja i usypia dziecko. Dzięki niemu malec czuje się bezpiecznie, a jego sen jest spokojny, zapobiega on też nagłym wybudzaniom się dziecka. Istotne jest jednak jaki dźwięk wybierzesz, nie każdy bowiem przypadnie do gustu maluszkowi i zadziała na niego kojąco.

Biały szum dla niemowląt – jaki dźwięk wybrać?

Najlepsze dźwięki białego szumu to przede wszystkim dźwięki natury zarówno te naturalne słyszane w pobliżu, jak i odtwarzane z nagrania mp3 lub aplikacji:

  • szum liści na drzewach,
  • dźwięk deszczu za oknem,
  • fontanna lub wodospad,
  • szum morza lub wiatru,
  • bicie serca,
  • dźwięki lasu lub dżungli.

Biały szum generują również urządzenia elektryczne takie jak:

  • okap kuchenny,
  • suszarka do włosów,
  • odkurzacz,
  • radio ustawione pomiędzy stacjami,
  • oczyszczacz powietrza,
  • klimatyzator lub wentylator,
  • pompka w akwarium.

Biały szum – jak go stosować?

Jeśli biały szum jest naturalny taki jak dźwięk deszczu czy szum liści to nie musisz go regulować, no chyba, że jest ulewa, wtedy powinnaś raczej zamknąć okno, żeby nie było jej słychać zbyt głośno. W przypadku dźwięków sprzętów domowych lub odtwarzanych z nagrań należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, aby właściwie uspokoić maluszka i nie dopuścić do niekorzystnych dla zdrowia natężeń dźwięku.

  • Wybierz odpowiedni dźwięk – lepiej sprawdzą się nagrania dźwięków natury niż dźwięk emitowany przez sprzęty elektryczne. Szum fal czy deszczu mają niższe częstotliwości niż hałaśliwa suszarka czy odkurzacz. Dźwięk jest bardziej stłumiony i łagodniejszy, nie zawiera też wysokich, drażniących częstotliwości.
  • Nie stawiaj urządzenia emitującego dźwięk przy łóżeczku dziecka – może on być zbyt intensywny i za głośny, wtedy nie będzie zbyt skuteczny, nie tylko nie uspokoi dziecka, ale też wpłynie negatywnie na jego słuch.
  • Sprawdź natężenie dźwięku urządzenia – jeśli nie masz specjalnego miernika wystarczy aplikacja w telefonie (znajdziesz ją wpisując hasło „noise meter” lub „sound meter”). Natężenie dźwięku docierającego do dziecka nie powinno przekraczać 50 dB.
  • Używaj szumu tylko do usypiania dziecka – nie stosuj go, aby uspokoić marudzące niemowlę w ciągu dnia. W dzień masz wiele innych możliwości takich jak śpiewanie, zabawa czy spacer, a maluch potrzebuje wielu wrażeń słuchowych, a nie tylko jednego, monotonnego szumu.
  • W czasie usypiania malucha nie polegaj jedynie na białym szumie – Obserwuj dziecko czy nadal go potrzebuje, przytulaj je i kołysz. Po jakimś czasie może się bowiem okazać, że zapomnisz włączyć nagrania czy sprzętu, a maluch i tak spokojnie zaśnie i prześpi całą noc. Oznacza to, że nie potrzebuje już dodatkowego bodźca do wyciszenia się lecz umie to osiągnąć samodzielnie, a przecież postępy w rozwoju dziecka to właśnie głównie nauka samodzielności.

Biały szum uspokaja i wycisza dziecko również z tego powodu, że maskuje on wszelkie inne dźwięki dochodzące z zewnątrz np. szczekanie psa, hałasy u sąsiadów czy za oknem, ruch uliczny. Dlatego biały szum towarzyszy maluszkowi podczas zasypiania i niekiedy również przez całą noc w czasie snu dziecka (chociaż lepiej go wyłączyć, gdy dziecko zaśnie lub ustawić wyłączenie po 2-3 godzinach). W ten sposób zapobiega wybudzaniu się malca z powodów innych niż głód czy mokra pieluszka. Jednak pamiętaj, że każde dziecko jest inne i nie na każde biały szum zadziała uspokajająco. Może się też okazać, że malec nie potrzebuje go już dłużej do zasypiania. Bądź więc czujna, obserwuj dziecko i słuchaj intuicji, żeby właściwie ocenić czy Twojemu dziecko potrzebna jest taka dodatkowa stymulacja.

Przykłady białego szumu:

Biały szum - dźwięk deszczu

Biały szum dla niemowląt

Biały szum - Szum fal

Biały szum - suszarka do włosów

Biały szum - bicie serca

ZOBACZ TAKŻE:

Jak uspokoić płaczące dziecko>>