Opublikowany przez: Familiepl 2018-10-04 12:12:42
Autor zdjęcia/źródło: Choroba bostonka jest charaterystyczna dla wieku dziecięcego.
Objawy bostonki – przynajmniej na początku mogą być mylone z ospą wietrzną. Kolejne etapy choroby bostońskiej skutecznie pozwalają jednak różnicować te infekcje. Chorują na nią najczęściej małe dzieci do 10 roku życia – ale zdarza się także dorosłym. Wówczas też może mieć cięższy przebieg.
Początkowym objawem bostonki jest między innymi wysypka, ale wywołana w odróżnieniu od ospy przez wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. Zarażenie chorobą bostońską następuje głównie drogą kropelkową (kaszel, katar, ślina). Zdarzają się jednak zakażenia przez kał – stąd też bardzo ważne jest zachowanie higieny w przypadku wystąpienia choroby bostońskiej. Bardzo istotne więc jest mycie rąk – zwłaszcza w skupiskach osób, szkołach i przedszkolach.
>>> Czytaj też: Czy należy bać się ospy u dziecka?
Od momentu zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów bostonki może minąć od 3-6 dni. Początkowo choroba bostońska daje objawy grypopodobne:
Dopiero po 2-3 dniach gorączki może się pojawić pełny obraz choroby. Najpierw grudkowata, potem przechodząca w łososiowate pęcherzyki – wysypka, która wychodzi na dłoniach, stopach, ustach (włącznie z jamą ustną), a także czasem górną częścią klatki piersiowej. Co charakterystyczne – wysypka przy bostonce nie swędzi.
Choroba bostońska mija zwykle samoistnie w ciągu tygodnia. Należy dbać, aby chore dziecko w miarę możliwości wypoczywało, piło chłodne napoje. Jeśli wysypka w okolicy jamy ustnej ma znaczne natężenie i jest wyjątkowo uciążliwa – warto wówczas podać dziecku leki przeciwbólowe przeznaczone dla dziecka, a także odpowiednio rozdrobniony pokarm, który maluchowi będzie łatwiej spożywać.
Już pierwsze objawy bostonki należy koniecznie skonsultować z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie – zwykle objawowe. W razie potrzeby można również podać leki przeciwgorączkowe.
WAŻNE! Zachorowanie na bostonkę nie uodparnia na całe życie, i niestety, choroba może się powtarzać.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
czajoanna 2018.10.18 19:32
w razie takich nagłych przypadkach, można teraz skorzystać z video konsultacji z lekarzem na LekarzObok. Warto sięzapytać i upewnić co nas dopadło, a akurat takie funkcje nie zabierają nam wiele czasu, bo nie trzeba z domu nawet wychodzić. Rejestracja też jest szybka :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.