Opublikowany przez:
monika.g
2016-01-07 16:23:40
BLW – to skrót od angielskiego określenia Baby-led weaning. BLW jest metodą wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, która równocześnie pozwala mu na naukę samodzielnego jedzenia. Wprowadza się ją podczas rozszerzania diety dziecka, które przechodzi od jedzenia mleka od razu do spożywania stałych produktów z pominięciem etapu karmienia papkami oraz łyżeczką.
Stosowanie tej metody zalecanie jest dla dzieci od 6 miesiąca życia lub później. Ważne jest by dziecko umiało już samodzielnie siedzieć. Stabilna pozycja siedząca ułatwia dziecku samodzielne jedzenie, maluch może wtedy bez trudu chwytać rączkami położone przed nim produkty. BLW jest naturalną kontynuacją karmienia "na żądanie" i polega na podawaniu dziecku różnych pokarmów stałych: warzyw, owoców, kasz, makaronów, w taki sposób, by malec mógł je wziąć w rączkę np. marchewka pokrojona w słupki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżka kleistego ryżu, itd. Dziecko samo wybiera co chce zjeść. Jednak pamiętaj, aby rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze schematem żywienia niemowląt.
Początkowo dziecko je palcami, dopiero na dalszym etapie powoli pokazujemy mu jak jeść za pomocą sztućców. W metodzie tej najważniejsze jest samodzielne poznawanie nowych smaków, dlatego nie martw się, że maluch mało je, a głównie tylko bawi się jedzeniem i je rozrzuca – właśnie o to chodzi. Dziecko uczy się wszystkiego łatwiej i szybciej oraz oczywiście przyjemniej przez zabawę. Jedzenie również należy do tych umiejętności, które łatwiej nabędzie bawiąc się, niż posłusznie zjadając podawaną mu prosto do buzi papkę. Do pierwszego roku życia to mleko jest nadal podstawą diety malucha, więc nie musisz się martwić, że z dodatkowego posiłku zje niewiele, mimo to będzie najedzony.
Aby rozpocząć właściwe stosowanie tej metody dobrze jest się najpierw przygotować, żeby zrobiony przez malucha bałagan nie zniechęcił nas do niej. Najlepiej będzie umieścić malucha na specjalnym krzesełku przy stole z całą rodziną.
Jak każda metoda również i ta posiada kilka minusów, ale są one niewielkie. Przede wszystkim dziecko biorąc do buzi duże kawałki jedzenia może się nimi zakrztusić, zwłaszcza na początku, ponieważ nie ma jeszcze wyczucia co do swoich możliwości. Takie ryzyko istnieje również w innych metodach wprowadzania do diety dziecka stałych pokarmów. Przyzwyczajone do ciekłych substancji – mleka matki czy modyfikowanego – musi przestawić się na gryzienie i połykanie substancji stałych.
Poza tym dużym problemem może okazać się bałagan, jaki dziecko zrobi podczas pierwszych prób samodzielnego jedzenia. Na pewno większość jedzenia wyląduje wtedy na podłodze i to nie tylko pod stołem i krzesełkiem malucha, ale zapewne w całym pomieszczeniu, bo maluch odkryje, że marchewką lub kluską da się daleko rzucać J W tej kwestii ważna jest cierpliwość. Systematyczne stosowanie metody BLW początkowo będzie wymagało trochę pracy, ale twoja wytrwałość zostanie nagrodzona właściwym podejściem malucha do spożywania posiłków oraz ogólnym zdrowiemtwojego dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska
2016.01.12 21:26
Ciakwa ta metoda , jednak ja musze troszkę rozdrabniac za duzo panikuje. ale moja bratowa ja stosowala i teraz malutka ma roczek i wszystko sama gryzie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.