Opublikowany przez:
Familiepl
2022-08-31 12:20:14
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Annie Spratt on Unsplash
Ciekawe badanie przeprowadzili naukowcy z University of Maryland School of Medicine (UMSOM), a ich wyniki opublikowano w ubiegłym miesiącu w czasopiśmie Lancet Child & Adolescent Health. Badania wykazały, że mniej niż dziewięć godzin snu na dobę u dzieci wiąże się z trudnościami poznawczymi, problemami psychicznymi i mniejszą ilością szarej substancji w niektórych obszarach mózgu. A co ważne, okazuje się, że ten negatywny wpływ na rozwój i funkcje mózgu dziecka, nie mija wraz z czasem.
Badacze przez kilka lat obserwowali sen i rozwój ponad 8300 dzieci w wieku od 9 do 10 lat, które wzięły udział w programie badawczym Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Naukowcy dokładni przyjrzeli się rezonansom magnetycznym, dokumentacji medycznej oraz dokumentację medyczną ankietom wypełnionym przez uczestników i ich rodziców w momencie rejestracji oraz podczas wizyt kontrolnych podczas kolejnych dwóch lat, gdy dzieci miały od 11 do 12 lat.
Wnioski, które uzyskano w badaniu są bardzo ciekawe. Okazało się bowiem, że dzieci w wieku szkolnym, które śpią mniej niż 9 godzin na dobę, mają znaczące różnice w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, inteligencję i dobre samopoczucie w porównaniu z tymi, które śpią od 9 do 12 godzin na dobę.
Badacze stwierdzili, że dzieci, które spały krócej niż 9 godzin na dobę mają znaczące różnice w pewnych obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, inteligencję i dobre samopoczucie w porównaniu z tymi, które śpią dłużej, czyli 9-12 godzin.
Długość snu miała również ogromny wpływ na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dzieci. U tych, którym brakowało snu i spały krócej pojawiały się takie problemy jak depresja, lęk i zachowania impulsywne. Niewystarczający sen wiązał się również z gorszą pamięcią, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji.
- Odkryliśmy, że dzieci, które miały niewystarczającą ilość snu, mniej niż dziewięć godzin na dobę, na początku badania miały mniej istoty szarej lub mniejszą objętość w niektórych obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę uwagi, pamięci i zahamowania w porównaniu do dzieci ze zdrowym snem nawyków – powiedział autor badania dr Ze Wang, profesor radiologii diagnostycznej i medycyny nuklearnej na UMSOM.
- Różnice te utrzymywały się po dwóch latach, co jest niepokojącym odkryciem, które sugeruje długoterminowe szkody dla tych, którzy nie śpią wystarczająco – dodał.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca obecnie, aby dla optymalnego zdrowia i rozwoju, dzieci w wieku od 6 do 12 lat regularnie sypiały od 9 do 12 godzin na dobę.
Pozostali eksperci sugerują też, aby dzieci w innych grupach wiekowych spały:
Pamiętajmy, że na jakość i długość snu (np. problemy z zasypianiem) u dzieci ma także wpływ kilka czynników o które rodzice powinni zadbać. Najważniejszym jest ograniczenie czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranami i nieużywanie ich przez dzieci na godzinę przed porą snu. Kolejne ważne kwestie to aktywność fizyczna w ciągu dnia, a także zdrowa dieta eliminująca słodycze.
Badanie i źródło „Children who lack sleep may experience detrimental impact on brain and cognitive development that persists over time”
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? Wyjaśniamy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!