Atlas “Stomia u dzieci” - pomocne narzędzie do pracy najmłodszymi z pacjentami - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Atlas “Stomia u dzieci” - pomocne narzędzie do pracy najmłodszymi z pacjentami

Atlas “Stomia u dzieci” -  pomocne narzędzie do pracy najmłodszymi z pacjentami

Autor zdjęcia/źródło: Altas pomaga młodym pacjentom zrozumieć chorobę @pixabay

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem intensywnej dyskusji dotyczącej jakości komunikacji pacjentów z lekarzami i pielęgniarkami. W ten temat wpisuje się stworzony przez fundację STOMAlife atlas edukacyjny. Atlas “Stomia u dzieci” to swoisty poradnik zawierający niezbędne informacje, które pomagają pacjentom zrozumie

Atlas przedstawia każdy etap stomii: od przyczyn jej wyłonienia, przez okres pooperacyjnej rehabilitacji i opieki, aż do pielęgnacji czy powikłań, jakie mogą się pojawić. Publikacja została opracowana przez dr n. Med. Małgorzatę Markiewicz-Kijewską przy konsultacji naukowej Prof. dr hab. n. med. Piotra Kalicińskiego z Instytutu “Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

- “Stomia u dzieci” w prosty, czytelny sposób wyjaśnia pacjentowi mechanizmy prowadzące do konieczności wytwarzania różnych stomii, problemów i dolegliwości związanych z nimi. - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński, Instytutu “Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

Altas Stomia

Atlas jest podzielony na 28 rodziałów tematycznych, z których każdy prezentuje najważniejsze informacje na dwóch stronach – jednej dla pacjenta, drugiej dla pielęgniarki czy lekarza. Strona dla pacjenta to uproszczone treści, zobrazowane łatwymi do zrozumienia ilustracjami oraz grafikami. W atlasie znajdują się także wyjaśnienia obrazków, które aktualnie widzi pacjent oraz opis niezbędnych informacji. Specjalista, siadając naprzeciwko pacjenta, może położyć atlas w taki sposób, aby każda ze stron widziała istotne dla niej treści. W przypadku pediatrycznej wersji atlasu jest to kompendium wiedzy łączące informacje z zakresu wszystkich rodzajów stomii wydalniczych.

Dotrzeć do najmłodszego pacjenta

 Na ogół stomia jest kojarzona głównie z osobami starszymi i chorobami nowotworowymi jelita grubego, jednak z roku na rok przybywa także dzieci, u których konieczne jest wyłonienie stomii. Dotyczy to dwóch grup. Pierwsza to noworodki, u których stomia jest wyłaniana w związku z wadami wrodzonymi lub chorobami wieku wczesnonoworodkowego. Druga grupa to starsze dzieci i nastolatki, chorujące np. na nieswoiste zapalenia jelit.

Atlas Stomia

- Opieka nad dzieckiem z wyłonioną stomią jelitową jest związana z profesjonalną pielęgnacją wyłonionego jelita jak również z prawidłowym kontaktem z rodzicami i opiekunami małych pacjentów. Bardzo ważne jest nawiązanie kompetentnej relacji między rodzicami a personelem szpitala: lekarzami, pielęgniarkami oraz wszystkimi członkami zespołu terapeutycznego. Zdobycie zaufania rodziców małych pacjentów jest wyrobieniem poczucia, że w każdej chwili mają się do kogo zwrócić po pomoc i niezbędne, kompetentne informacje. - mówi Eliza Zalewska, pielęgniarka w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka.

Specjaliści zainteresowani posiadaniem atlasów stomijnych mogą przesyłać wiadomość na adres biuro@stomalife.pl

Organizatorzy kampanii wyślą materiały edukacyjne w odpowiedzi na wszystkie nadesłane prośby.