Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie z internetu
Węch ludzki to bardzo czuły i szybki zmysł. Człowiek jest w stanie rozróżnić ponad dziesięć tysięcy zapachów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z wpływu otaczających nas zapachów na nasze samopoczucie.
Zapach może uspokoić lub wywołać strach, zmęczyć lub wywołać relaksujące uczucie. Więc jeśli masz za sobą stresujący dzień w pracy, jesteś zmęczona i rozdrażniona, możesz poprawić sobie humor kosmetykiem o odpowiednim zapachu!
Olejki eteryczne zawarte w kosmetykach działają przez skórę. Poprawiają krążenie i poprzez zmysł węchu oddziałują na centralny układ nerwowy. Nawilżenie np. balsamem, regeneruje naskórek i dotlenia skórę, a to wpływa dobroczynnie na nasze ogólne samopoczucie. Dodatkowo wybierając odpowiednie zapachy kosmetyków możemy walczyć z różnymi dolegliwościami.
Jakie zapachy na jakie dolegliwości?
- Na odprężenie i relaks najlepiej działają kosmetyki zawierające wyciąg z lawendy lub gorzkiej pomarańczy.
- Mandarynka i melisa uspokaja, łagodzi napięcia nerwowe i stres.
- Cynamon pobudza krążenie, tym samym działa rozgrzewająco.
- Zapach różany działa odprężająco i wpływa na poprawę nastroju.
- W walce z bezsennością warto stosować kosmetyki lub olejki eteryczne o zapachu: mandarynkowym, różanym, melisy lub rumiankowym.
- Na kaca bardzo pomaga zapach melisy, rumianku rzymskiego, majeranku, lawendy, bazylii lub różany.
- Strach łagodzi zapach limetkowy, mandarynkowy lub majeranku.
- Zapach pomarańczy i róży dodaje energii, a mięta zwiększa sprawność fizyczną.
Aromaterapia coraz częściej wykorzystywana jest poza zaciszem domowym lub gabinetem kosmetycznym. Naukowcy odkryli, że zapach cytrusowy rozpylony w biurze przyczynia się do popełniania przez pracowników mniejszej ilości błędów. Jaśmin zwiększa aktywność mózgu pracowników biurowych. Aromat mięty zmniejsza zmęczenie, poprawia koncentrację i łagodzi bóle głowy.
Zapachy przywołujące nam ważne uroczystości i chwile |
Zapachy często kojarzone są z sytuacjami i doświadczeniami z naszego życia. Wywołują one podświadome reakcje i głównie z tego powodu zapach ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia.
Wiele zapachów jest indywidualnych dla każdego człowieka. Związane są ze wspomnieniami np. z dzieciństwa. Stąd niektórzy lubią zapach mydła, rosołu, świeżego prania, a inni zapach pieczonego ciasta lub skoszonej trawy.
W naszym życiu istnieją także tzw. „wrogie” zapachy, które przywołują złe wspomnienia, wywołują strach i przygnębienie lub stres i rozdrażnienie. Dla wielu ludzi jest to zapach szpitala lub środków dezynfekujących używanych w gabinetach stomatologicznych.
Jak widać zapachy mają duży wpływ na nasze życie. Umiejętne korzystanie z naturalnych metod może pomóc nam w wielu codziennych dolegliwościach i poprawić nastrój.