Aranżujemy ogród na wiosnę. Co warto wiedzieć na początek? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Aranżujemy ogród na wiosnę. Co warto wiedzieć na początek?

Aranżujemy ogród na wiosnę. Co warto wiedzieć na początek?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem własnej działki, możesz rozpocząć przearanżowanie jej w kwitnący ogród. Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Prace szybko przeminą, podobnie jak przedwiośnie, by powitać Cię feerią barw i zapachem kwiatowych pąków, zwracających się w stronę słońca.

Oświetlenie, ścieżki, zestaw ogrodowy - zobacz, co jeszcze warto uwzględnić podczas aranżacji ogrodu na wiosnę.  

Po pierwsze: dobry plan to podstawa

Planowanie ogrodu, wbrew pozorom, wcale nie jest trudne – wystarczy kawałek papieru z rzutem ogrodu podzielonym na kwadraty oraz ołówek. Jeżeli cenisz nowoczesne rozwiązania, możesz skorzystać z wielu programów komputerowych do projektowania. Pozwolą Ci one na swobodne eksperymentowanie z ustawieniem mebli ogrodowych czy z rozmieszczeniem roślin.

Po drugie: bez wygodnych mebli ani rusz

Ogród to idealna przestrzeń do organizacji grilla lub urodzinowego przyjęcia. Pod warunkiem, że wyposażymy go w zestaw ogrodowy dostępny z oferty w tym sklepie https://homegarden.com.pl/meble-ogrodowe. Wszyscy uczestnicy imprezy muszą w końcu mieć możliwość wypoczynku na odpowiednim poziomie. Im wygodniejsze siedzisko, tym szansa na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące spotkanie w plenerze.

Po trzecie: zakup nasion lub sadzonek

Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w siewie roślin, zdecyduj się raczej na gotowe sadzonki. Będzie Ci łatwiej. Uprawiaj te warzywa, które Twoi domownicy lubią jeść i które znajdą swój smaczny finał na talerzu. Pamiętaj o terminach dotyczących wysiewu lub sadzenia, regularnie podlewaj swoje uprawy, a latem będziesz mieć zawsze pod ręką zapas świeżych i pysznych warzyw na obiad.

Po czwarte: wytyczenie ścieżek ogrodowych i stworzenie kwiatowych aranżacji

W większym ogrodzie znajdzie się przestrzeń nie tylko na warzywny kącik, ale również na piękne kwiatowe rabaty. Zadbaj o to, aby prowadziły do nich urozmaicone, kręte ścieżki. Sprawią one, że ogród będzie wzbudzał większą fascynację gości, którzy z przyjemnością będą odkrywać na własną rękę każdy jego zakamarek.

Po piąte: wybór oświetlenia do ogrodu

Podobnie jak we wnętrzu, także w ogrodowej przestrzeni odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie – nie tylko dla większej funkcjonalności, ale również poprawy bezpieczeństwa oraz atrakcyjności ogrodowego zakątka. Oświetlenie ogrodowe widoczne z salonu to również miła odmiana podczas szarych, pochmurnych i pozbawionych słońca dni, których w polskiej aurze niestety nie brakuje. Warto jak najwcześniej rozplanować punkty oświetleniowe w ogrodzie oraz dobrać do nich odpowiednią oprawę, pasującą do elewacji domu i małej architektury ogrodowej.

Po szóste: oczko wodne

Woda w ogrodzie to, bez wątpienia, ten element, który przykuwa uwagę i staje się miejscem, do którego każdy z domowników kieruje swoje kroki. Patrzenie na wodę wycisza, uspokaja i pozwala odetchnąć po ciężkim dniu pracy. Wato zatem rozważyć montaż oczka wodnego na działce – najlepiej z dala od drzew i w zacisznym miejscu, nie tak bardzo wystawionym na działanie promieni słonecznych.