Opublikowany przez: apis74 2011-08-25 17:05:12
Anyż biedrzeniec to pochodząca z Egiptu, Basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej jednoroczna roślina z rodziny selerowatych. Osiąga wysokość około 50 cm. Kwitnie białymi kwiatami, zebranymi w płaskie baldachy. Owocem jest osiągająca do 5 mm długości rozłupnia o gruszkowatym kształcie.
Roślina ta była niegdyś bardzo ceniona w Egipcie, a także w Syrii, Grecji i na Cyprze. Obecnie największe plantacje anyżu znajdują się w Hiszpanii. Ale roślina ta jest również uprawiana w Bułgarii, Francji, Belgii, a nawet w Rosji i w Polsce. Zresztą do naszego kraju została sprowadzona już w średniowieczu przez benedyktynów.
Owoce anyżu biedrzeńca zawierają olejek eteryczny 1,5-3% , a także białka i cukry. Wytwarza się z nich olejek anyżowy, którego głównym składnikiem jest anetol, mający przede wszystkim właściwości lecznicze. W medycynie ludowej anyż był wykorzystywany do łagodzenia uciążliwego kaszlu, ale także jako lek przeczyszczający, przeciwskurczowy, oraz pobudzający laktację. Stosowany zewnętrznie działa odkażająco na skórę, toksycznie na pasożyty i odstraszająco na owady.
U nas anyż ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dodaje się go do ciasteczek („anyżówki”), do kompotu z gruszek lub śliwek, a także można aromatyzować nim ciasta, pierniki, keksy (cwibaki), precle. W wielu krajach dodaje się go do sałat warzyw oraz sosów.
Duże powodzenie - to wyjątkowo aromatyczne ziele - ma w przemyśle spirytusowym. Wytwarza się z niego nalewkę – anyżówkę, oraz inne wódki i likiery. Na przykład wchodzi w skład tureckiej raki, greckiego ouzo czy francuskiej anisette.
Ze względu na swoje działanie anyż jest również wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Jest jednym ze składników syropów łagodzących kaszel i tabletek do ssania uśmierzających ból gardła.
Żródła: I. Gumowska "Ziółka i my", http://pl.wikipedia.org/wiki/Biedrzeniec_any%C5%BC
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.