Opublikowany przez: monika.g 2014-12-18 12:27:41
W dzisiejszych czasach alergie są bardzo powszechne zwłaszcza u dzieci. Pierwsze objawy pojawiają się już przy wprowadzaniu do menu małego dziecka nowych produktów. Nie należy ich bagatelizować, gdyż nawet łagodna reakcja alergiczna może przerodzić się w poważne schorzenie. Niektóre produkty wywołują natychmiastową reakcję immunologiczną organizmu. Czynnik środowiskowy wywołujący alergię sam w sobie zazwyczaj nie jest dla organizmu szkodliwy. W reakcjach alergicznych uczestniczy układ immunologiczny.
Alergie dzielą się na:
- wziewne, których głównymi objawami jest kichanie, ból głowy, chrypka, kaszel, łzawienie i swędzenie oczu, uczucie świądu w gardle, obrzęk śluzówki, wodnisty katar, wydzielina spływająca gardłem. Powodują je alergeny takie jak: kurz, roztocza, pyłki roślin, pleśń, sierść zwierząt.
- kontaktowe, objawy: szorstka skóra, suche plamy, egzema, wysypka, pokrzywka, swędzenie, łuszczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Główne alergeny to: rośliny, kosmetyki, związki chemiczne, metale (głównie nikiel), lateks.
- pokarmowe, objawy: bóle brzucha, wzdęcia, kolki, biegunka, wymioty, ulewanie, bóle głowy, obrzęk, wypryski, sucha skóra. Alergeny: mleko, czekolada, soja, orzechy, jaja, kukurydza, pszenica, kurczaki, owoce cytrusowe i jagodowe i inne pokarmy.
- Alergie na użądlenia i leki, objawy użądlenia: świąd, wysypka, obrzęki, omdlenia, wymioty, zawroty głowy, wstrząs.
Na leki: bóle stawów, gorączka, wymioty, obrzęk, wysypka, wstrząs.
Alergeny użądlenia: pszczół, os, komarów, szerszeni, meszek, kleszczy, pająków, mrówek oraz leki: penicylina, sufonamidy, tetracyklina.
Alergia na gluten to alergia pokarmowa. Nietolerancja glutenu występująca u 1% populacji jest chorobą związaną z wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi i powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych. U dzieci alergia na gluten objawia się najczęściej w postaci atopowego zapalenia skóry, rzadziej pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego czy oddechowego, które mogą wystąpić po zjedzeniu niewielkich ilości glutenu. Z alergii na gluten większość dzieci wyrasta, w przeciwieństwie do celiakii, która jest stałą nietolerancją pokarmową glutenu.
Gluten jest białkiem znajdującym się w zbożach, jak pszenica, owies, jęczmień, żyto, pszenica płaskurka, kamut, orkisz i pszenżyto. U osób o skłonnościach genetycznych, tak dzieci jak i dorosłych, spożywanie produktów zawierających gluten, nawet w małych ilościach, powoduje reakcję odpornościową jelita cienkiego wywołującą chroniczne zapalenie, w wyniku którego następuje zanik kosmków oraz pojawienie się bardzo zróżnicowanych objawów. Zniszczenie kosmków prowadzi do utrudnionego wchłaniania przez jelito substancji odżywczych z pokarmu w postaci białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i soli mineralnych, co powoduje niedobory tych substancji.
Objawy
Alergia na gluten może pojawić się nagle, a jej objawy w ciągu kilku minut (do godziny) od spożycia glutenu i są to objawy takie jak: wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka skórna, wodnisty katar, skurcz oskrzeli, zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skóry. Mogą wystąpić wszystkie naraz lub kilka z nich.
Późne objawy alergii na gluten mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach, a czasem nawet po dwóch dniach od spożycia glutenu i są związane z jego nagromadzeniem w organizmie - jest to najczęściej biegunka lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry. Występują również bóle brzucha, wymioty, ma niedobór masy ciała, utrata łaknienia.
Alergia na gluten - sposoby wykrywania alergii zobacz tutaj >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2014.12.19 21:37
miałam i mam styczność z wielom aosobami, którzy maja alergię z różnych powodów. naprawdę bardzo trzeba uważać
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.