5 wyzwalaczy ataków epilepsji – cenne informacje nie tylko dla chorych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

5 wyzwalaczy ataków epilepsji – cenne informacje nie tylko dla chorych

5 wyzwalaczy ataków epilepsji – cenne informacje nie tylko dla chorych

Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe

Padaczka należy do najczęściej występujących chorób neurologicznych. I choć dotyczy zaledwie ok. 1% społeczeństwa, to z pewnością warto wiedzieć, czego powinny unikać osoby cierpiące na to schorzenie. Istnieje bowiem szereg wyzwalaczy ataków, czyli czynników zwiększających ryzyko pojawienia się napadu epilepsji. Dowiedz się, co może przyczynić się do wystąpienia ataku padaczki.

Silne emocje

Osoby z padaczką powinny starać się unikać sytuacji, które mogłyby wywołać u nich silne emocje. Stres, frustracja czy też zdenerwowanie mogą przyczynić się właśnie do ataku, który może być niebezpieczny w przypadku np. braku pomocy, jazdy samochodem czy też upadku na twarde podłoże. Epilepsja może niekiedy też być problemem podczas współżycia seksualnego, dlatego należy zawsze uważnie obserwować swoje reakcje, regularnie przyjmować przepisane leki i ewentualnie skonsultować się z lekarzem.

Głośna muzyka

Do wystąpienia napadu padaczkowego może przyczynić się nawet słuchanie głośnej muzyki. Dotyczy to zwłaszcza nagłych i intensywnych bodźców, zwłaszcza tych będących zaskoczeniem dla epileptyka. Ma to związek z tym, że muzyka dociera bardzo blisko tej części mózgu, w której mają swój początek ataki. Z tego powodu bliscy pacjenta z padaczką powinni zwrócić szczególną uwagę na głośność i rodzaj dźwięków w otoczeniu. Co ciekawe, niektóre badania wskazują na to, że pewne typy muzyki mogą mieć korzystny wpływ na osobę z epilepsją.

Migające światła

W Internecie coraz częściej można spotkać się z teledyskami i filmikami, w których umieszczone są ostrzeżenia dla osób z epilepsją. Jest to bardzo ważne, ponieważ nagła ekspozycja na migające światła może wywołać napad padaczkowy. Sporo ostrożności należy zachować nawet w przypadku gier komputerowych bądź mobilnych. Ponadto nie zaleca się odwiedzania dyskotek, festiwali i innych miejsc, w których mogą pojawić się światła stroboskopowe. Warto wiedzieć, że ten typ oświetlenia może wywołać atak nawet u osób bez epilepsji. Zwiększone ryzyko napadu dotyczy nawet sygnałów świetlnych wysyłanych przez latarnie morskie.

Intensywny sport

Epilepsja nie wyklucza aktywności fizycznej, jednak może wiązać się z pewnymi ograniczeniami w kwestii wyboru uprawianych dyscyplin. Neurolodzy z sieci klinik Psychomedic podczas konsultacji mogą wyjaśnić, których rodzajów sportu lepiej unikać. Z całą pewnością nie zaleca się wykonywania ćwiczeń interwałowych, które wiążą się z intensywnym wysiłkiem. Ze względów bezpieczeństwa epileptycy nie powinni też zajmować się nurkowaniem, wspinaczką górską i innymi sportami ekstremalnymi.

Brak snu

Wyzwalaczem ataku epilepsji może też być niedostateczna ilość snu. Dotyczy to zwłaszcza długotrwałych problemów ze snem, które mogą prowadzić do wyczerpania, a ono może z kolei wywołać napad padaczkowy. W życiu epileptyka ważna jest też jakość snu, która ma wpływ na to, czy sen przynosi wypoczynek. Sporym wyzwaniem, napędzającym koło ataków, może być sytuacja, w której ataki pojawiają się w nocy, skutecznie uniemożliwiając spokojny sen i zwiększając ryzyko wystąpienia  kolejnych napadów w ciągu dnia.