5 pomysłów na zabawki z recyclingu - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

5 pomysłów na zabawki z recyclingu

5 pomysłów na zabawki z recyclingu

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu

Zabawki edukacyjne dla dzieci są nie tylko drogie ale również nie uczą ich tak ważnego w dzisiejszych czasach recyclingu.

Zamiast kupowania nowych zabawek i wydawania pieniędzy na produkty, które często nie są trwałe, można stworzyć własne zabawki a przy okazji spędzić kreatywny czas z twoim maluchem. Jednocześnie pomożesz zmniejszyć ilość odpadów, ucząc je recyclingu. Wychowawcy z warszawskiego żłobka YUPI pokazują ulubione zabawki dzieci i domowe metody ich wykonania.

1. Tablica sensoryczna

Rozwijaj zmysł dotyku twojego malucha, ponieważ rozpoznawanie różnych tekstur jest ważne dla rozwoju dzieci już od najmłodszych lat. Dodatkowo dziecko zaspokoi swoją ciekawość korzystając z przyrządów codziennego użytku.

Potrzebne materiały:

Stary blat/sklejka/półka

Klej lub śrubki

Stary kalkulator, klamka, przełącznik do światła, kalkulator, telefon, klucze lub inne rzeczy, którymi dziecko jest zainteresowane

Przygotowanie:

Użyj do tego starego blatu czy półki  i przykręć lub przyklej do niej różne przedmioty. Dziecko będzie mogło odkrywać różne kształty i tekstury. Może to być plastikowa butelka z korkiem do zakręcania, stary kalkulator, telefon, zawieszki, klucze na smyczy, rolka papieru toaletowego czy tez przełącznik światła. Jest to również okazja do rozmowy z dzieckiem i ćwiczenia nowych słów.

2. Butelka jak szklana kula

Każdy z nas pamięta szklane kule ze śnieżną burzą, która można wywołać potrząsając zabawką. Dlaczego nie zrobić czegoś takiego w domu z Twoim maluchem? Plastikowa zużyta butelka będzie bezpieczniejsza niż szkło, a do środka możesz włożyć dowolne przyciągające uwagę elementy.

Potrzebne materiały:

Plastikowa butelka z korkiem

Brokat, koraliki, guziki lub małe pompony

Barwnik lub farbki

Woda

Przygotowanie:

Włóż do butelki dowolne małe elementy, takie jak brokat czy koraliki, pozwól wybrać maluchowi to co lubi najbardziej, w efekcie będzie się dłużej tym bawił. Dolej wodę, nie do pełna. Zabarw wodę farbką lub barwnikiem. Zakręć i zamieszaj.

3. Sorter kształtów

Sortery klocków są jedną z najpopularniejszych zabawek dla dzieci w wieku żłobkowym. Komercyjne zabawki oferują standardowe kształty i są bardzo do siebie podobne. Jednak możemy taką zabawkę wykonać sami, wybierając fantazyjne kształty i kolory z materiałów, które mamy  w domu.

Potrzebne materiały:

Sztywny karton pudełkowy

Farbki

Nożyczki

Papier kolory

Klej do papieru

Przygotowanie:

Przygotuj dwie duże tablice z kartonu pudełkowego. Z jednego wytnij wybrane przez malucha kształty, np. koło, gwiazdkę, kwadrat, trójkąt czy słońce. Po ich wycięciu odrysuj każdy kształt (po dwa) na papierze kolorowym i wytnij je. Sklej ze sobą duże kawałki kartonu – jeden gładki a drugi z wyciętymi kształtami. Przyklej kształty z papieru kolorowego w wycięte dziury oraz na kartonowe kształty.  

4. Bębenki z puszek po kawie:

Jeśli masz w domu jakieś puste puszki po kawie czy mleku modyfikowanym zrób z niego bębenek dla Twojego dziecka. Nie tylko wykorzystasz przedmioty, które trafiłyby do kosza ale również stworzysz instrumenty do domowych ćwiczeń rytmicznych. Dziecko wykorzysta swoją kreatywność tworząc bębenek, a później zajmie się doskonaleniem swoich umiejętności muzycznych, uderzając w domowy instrument.

Potrzebne materiały:
Puszka po kawie lub mleku modyfikowanym
Balon
Nożyczki
Taśma klejąca

Przygotowanie:

Obetnij balon tuż przed zwężeniem i naciągnij go na pusta puszkę po kawie. Przyklej brzegi taśmą klejącą. Możesz dowolnie przyozdobić bębenek razem z maluchem.

5. Wąż z korków

Korki czy kapsle są jedną z rzeczy, które możemy z łatwością wykorzystać do tworzenia nowych zabawek dla dzieci. Na początek poproś dziecko o zbieranie korków z butelek, dzięki temu będzie uważnie segregować śmieci co wpłynie tez na podniesienie świadomości dot. recyclingu.

Potrzebne materiały:

Korki i kapsle

Gwóźdź i młotek

Sznurek

Przygotowanie:

Przebij na środku każdy korek/kapsel gwoździem, zrób to sama aby dziecko nie skaleczyło się. Następnie podaj mu sznurek do nawlekania i stworzenia własnego węża. Zawiąż supły po obu stronach sznurka. Dziecko może też dowolnie przyozdobić stworzoną zabawkę – obkleić lub pomalować farbkami.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Fajne pomysły. Akurat na zabawę z dziećmi w deszczowy dzień.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Fajne pomysły. Akurat na zabawę z dziećmi w deszczowy dzień.