Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-06-15 09:32:20
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Z artykułu dowiesz się: kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia, jak przygotować się do porodu, co powinna zawierać torba do szpitala i najważniejsze – jak rozpoznać, że to już!
Do szkoły rodzenia warto zapisać się w okolicy 28 – 30 tygodnia ciąży. Zajęcia w szkole rodzenia trwają zwykle około 5 tygodni (choć cykle spotkań organizowane są różnie). Dobrze jest rozpocząć udział w zajęciach tuż na początku 3 trymetru ciąży, kiedy przyszłej mamie dopisuje samopoczucie, a pokaźny brzuszek jeszcze nie daje się we znaki. Więcej o 3 trymestrze ciąży przeczytasz na stronie: https://allegro.pl/strefa/ciazy/3-trymestr.
Szkoła rodzenia to na pewno dobre rozwiązanie dla kobiet debiutujących w roli mamy, ale także dla każdej ciężarnej, która odczuwa potrzebę zaktualizowania wiedzy o porodzie, laktacji czy połogu. Część zajęć w szkole rodzenia ma charakter teoretyczny, a część praktyczny – przyszłe mamy uczą się prawidłowego oddychania podczas porodu, a ojcowie technik masażu, który może pomóc partnerce w walce z bólem.
O dobrą kondycję warto zadbać jeszcze nim na teście ciążowym ujrzymy upragnione dwie kreski. Regularna aktywność fizyczna zapewni nam dobre samopoczucie w ciąży, pozwoli poradzić sobie z wahaniami nastrojów, a także sprawi, że poród będzie łatwiejszy i szybciej wrócimy do formy. Systematyczne ćwiczenia, o ile pozwala na to stan zdrowia ciężarnej, odgrywają dużą rolę w przygotowaniu do porodu. Pod koniec ciąży warto skupić się na ćwiczeniach poprawiających oddech, rozciągających, a także tych wykonywanych w pozycjach kucznych, które ułatwiają maleństwu obniżenie pozycji i zejście do kanału rodnego. Ciężarnym w ostatnich tygodniach ciąży służą ćwiczenia z dużą dmuchaną piłką. Usiądź na piłce w rozkroku, wyprostuj plecy i kołysz się rytmicznie na boki oraz góra, dół – to ćwiczenie nie wymaga wiele wysiłku, a może okazać się zbawienne dla przyszłej mamy.
Istotnym etapem przygotowań do porodu naturalnego jest masaż krocza. Masaż ten można wykonywać od 35 tygodnia ciąży. Pozwala on zwiększyć elastyczność ścianek pochwy, dzięki czemu wielu kobietom udaje się uniknąć pęknięcia w ostatniej fazie porodu. Masaż krocze możesz wykonywać ręką bądź specjalnym balonikiem.
Pakowanie torby do szpitala to temat, który zaprząta głowę niemal każdej przyszłej mamy. Co zapakować, żeby być dobrze przygotowaną, ale jednocześnie nie zabrać do szpitala połowy dobytku?
Dokumenty: karta ciąży, dowód osobisty, NIP pracodawcy
Wyniki badań: HBS, WR, grupa krwi z RH, GBS, ostatnie USG ciążowe, ostatnia morfologia i badanie moczu
Rzeczy dla mamy: koszula do porodu, 2 koszule do kamienia, wsuwane kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok, 2 biustonosze do karmienia, 5 par majtek poporodowych z siateczki, wkładki laktacyjne, podkłady poporodowe, podpaski poporodowe, 2 ręczniki kąpielowe, ręcznik papierowy, lanolina 100%, laktator, poduszka do karmienia, kubek i sztućce. Na czas porodu warto zaopatrzyć się w pomadkę nawilżającą do ust, wodę mineralną z dzióbkiem, przekąski – owoce lub energetyczne batoniki.
Rzeczy dla maluszka: paczka pampersów, mokre chusteczki, maść do pupy, większość szpitali dysponuje ubrankami, więc ubranka dla maluszka będę dopiero potrzebne „na wyjście”
Rzeczy dla taty: klapki kąpielowe, ubranie na zmianę, aparat fotograficzny, ładowarka do telefonu, kanapka, napój
Organizm kobiety przygotowuje się do porodu przez kilka tygodni. Jednym z symptomów zwiastujących nadchodzący poród jest odejście czopa śluzowego. Zdarza się, że na kilka dni przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać – stąd luźne i częste stolce, a nawet wymioty. Poród wcale nie musi rozpocząć się od spektakularnego odejścia wód płodowych – zdarza się to raczej rzadko. Znacznie częściej wody płodowe sączą się lub odchodzą dopiero w trakcie porodu. Co zatem powinno być dla nas sygnałem, że już najwyższy czas jechać do szpitala?
Jedziemy do szpitala, gdy:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.