10 błędów w pielęgnacji włosów - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

10 błędów w pielęgnacji włosów

10 błędów w pielęgnacji włosów

Autor zdjęcia/źródło: błędy w pielęgnacji włosów @ pixabay.com

Myjesz je, odżywiasz, nawilżasz, pielęgnujesz, układasz, a one i tak nie wyglądają tak, jakbyś chciała? Być może popełniasz któryś z tych błędów w pielęgnacji włosów. Zmień złe nawyki, aby móc cieszyć się piękną fryzurą.

Jeśli Twoje włosy mimo wielu starań są matowe, łamliwe, pozbawione blasku i objętości najprawdopodobniej podczas ich pielęgnacji popełniasz przynajmniej jeden z tych błędów. Wystarczy, że go wyeliminujesz, a Twoje włosy staną się zdrowe, błyszczące i pełne objętości.

Błąd #1 Niewłaściwe mycie włosów

Zbyt intensywne pocieranie włosów podczas mycia, szarpanie i wykręcanie niszczy włosy, zwłaszcza, że gdy są one mokre są bardziej podatne na uszkodzenia. Podczas mycia masuj skórę głowy delikatnie opuszkami palców. Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy, ale spień go najpierw w dłoniach i dopiero nałóż na skórę głowy. Nie musisz nakładać go na włosy na całej długości, najważniejsze jest, aby dobrze oczyścić skórę głowy. Dlatego myj włosy dwa razy: najpierw, aby oczyścić je z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, a później, aby nadać im objętości. Po każdym myciu spłucz czystą wodą, a na koniec nałóż odżywkę.

Błąd #2 Nieprawidłowe używanie odżywki

Nie nakładaj odżywki na skórę głowy, bo w ten sposób zatykasz pory i zwiększasz produkcję łoju. Włosy będą się przez to częściej przetłuszczać i będziesz musiała je częściej myć. Pozostałości odżywki na skórze głowy obciążają włosy, dlatego są one ochlapłe i pozbawione objętości. Aby temu zaradzić nakładaj odżywkę od połowy długości włosów, nie używaj zbyt dużej ilości kosmetyku i dobrze spłukuj czystą wodą.

Błąd #3 Za ciepła lub za zimna woda

Zbyt ciepła woda użyta do mycia włosów wysusza je, co wzmaga przetłuszczanie się, ponieważ gruczoły łojowe pracują intensywniej, aby nawilżyć włosy. Sprawia ona również, że włosy są łamliwe i delikatne. Natomiast użycie do mycia włosów za zimnej wody utrudni dokładne spłukanie kosmetyku. W konsekwencji resztki szamponu i odżywki pozostałe na włosach będą je obciążać, co spowoduje ich osłabienie, wypadanie i szybsze przetłuszczanie. Myj włosy w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, a płucz je trochę chłodniejszą wodą. Taki zabieg zamyka łuski włosów, dzięki czemu włosy stają się błyszczące i zdrowe.

Błąd #4 Źle dobrane kosmetyki

Szampony dobieraj do rodzaju skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. Jeśli włosy się szybko przetłuszczają wybierz szampon oczyszczający, jeśli masz łupież to przeciwłupieżowy, jeśli skóra na głowie jest sucha szampon nawilżający będzie dla niej najlepszy. Jeśli masz kilka problemów z włosami, na które nie wystarczy jeden szampon, do każdego z dwóch myć zastosuj inny szampon, np. najpierw umyj włosy szamponem przeciwłupieżowym, spłucz, a do drugiego mycia zastosuj szampon do włosów farbowanych. Zwróć uwagę również na skład kosmetyków, wybieraj te najbardziej naturalne, a unikaj konserwantów i parabenów, które obciążają włosy i podrażniają skórę głowy.

Błąd #5 Szarpanie włosów podczas rozczesywania i suszenia

Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Zbyt intensywne rozczesywanie ich sprawia, że naciągają się one i stają łamliwe, kruche i osłabione. Tak samo dzieje się, gdy zbyt energicznie pocierasz włosy ręcznikiem licząc na to, że szybciej wyschną. Mokre włosy rozczesuj grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach. Pozwól włosom wysychać naturalnie, nie wyciskaj ich ani nie trzej ręcznikiem. Pamiętaj też o myciu szczotek i grzebieni, bo brudne akcesoria przenoszą brud na Twoje włosy. Myj je raz w tygodniu.

Błąd #6 Niewłaściwe suszenie włosów

Suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem pozbawia je naturalnego nawilżenia. Ciepłe, suche powietrze wysusza kosmyki, przez co stają się one kruche i łamliwe. Do suszenia włosów zawsze używaj więc niższej temperatury. Chłodny nawiew zamknie łuski włosów, dzięki czemu staną się one naturalnie gładkie i lśniące.

Błąd #7 Zbyt częste mycie

Nie da się określić jak często powinno się myć włosy, każdy określa to indywidualnie. Jednak zazwyczaj codzienne mycie włosów nie jest konieczne, wystarczy je myć co drugi dzień. Jeśli jednak myjesz włosy codziennie to stosuj do tego odpowiednie kosmetyki przeznaczone do częstego stosowania bez silikonów i parabenów. Jeśli codzienne mycie włosów Cię męczy spróbuj myć je co drugi dzień. Początkowo przyzwyczajone do codziennego mycia mogą się one zbyt szybko przetłuszczać, ale po tygodniu czy dwóch powinnaś już zauważyć, że przetłuszczanie się zmniejszy, a włosy dostosują się do nowego trybu pielęgnacji.

Błąd #8 Zbyt rzadkie mycie

Zbyt rzadkie mycie włosów powoduje gromadzenie się na włosach zanieczyszczeń, kurzu, pyłu ulicznego, dymu itp. Taka mieszanka zanieczyszczeń staje się wręcz toksyczna dla skóry głowy. Gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać zbyt duże ilości sebum, do którego zanieczyszczenia te przyklejają się tworząc obciążającą włosy warstwę. Nie zaniedbuj więc regularnego mycia włosów, a jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mogła ich umyć zastosuj suchy szampon. Nie stosuj go jednak zbyt często, bo on również obciąża włosy i przy dłuższym stosowaniu wysusza je. Pamiętaj też, aby na drugi dzień umyć już włosy klasycznym szamponem dwa razy, aby dokładnie oczyścić włosy.

Błąd #9 Zła dieta

Zewnętrzne dbanie o włosy jest bardzo ważne, ale bez zadbania o nie „od środka” nic nie da. Pamiętaj więc o zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diecie, która wpływa nie tylko na wygląd włosów, ale też rzęs, brwi oraz skóry i paznokci. Unikaj przetworzonej żywności, czyli popularnych fast-foodów, a także soli i cukru. Postaw na warzywa i owoce, zawarte w nich witaminy i minerały wzmocnią, odżywią i odbudują włosy. Jedz dużo kasz, orzechów i pestek. Zdrową dietę możesz uzupełnić suplementami diety zawierającymi wyciąg ze skrzypu polnego, drożdże czy biotynę. Pamiętaj jednak, że suplementem nie zastąpisz zdrowej diety, więc traktuj go jako dodatek, a nie podstawę zdrowego żywienia.

Błąd # 10 Zbyt intensywna pielęgnacja

Codzienne używanie prostownicy, lokówki czy układanie na szczotce niszczy i wysusza włosy, przez co stają się łamliwe, cienkie i osłabione. Do tego stosowanie dużej ilości kosmetyków takich jak pianki, lakiery czy żele obciąża kosmyki. Ogranicz zabiegi pielęgnacyjne do minimum, włosy układaj na szczotce stosując chłodny nawiew powietrza, a kosmetyki wybieraj te, które zawierają keratynę i witaminy, a Twoje włosy odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.

ZOBACZ TAKŻE:

Regeneracja włosów po lecie – TOP 4 domowe maseczki nawilżające>>

Kosmetyczka mamy: 8 rzeczy z apteki, które zastąpią drogie kosmetyki>>