Szanowni Państwo,
każdego dnia wypada nam około 100 włosów. Wynika to z ich naturalnego cyklu życia – ludzki włos rośnie od dwóch do sześciu lat, później przez około pół roku jest w tak zwanym stanie spoczynku, a ostatecznie wypada. Następnie przez trzy miesiące mieszek włosowy odpoczywa, by po tym czasie mógł wyrosnąć z niego kolejny włos.
W wyniku działania różnych czynników wypadanie włosów może się nasilić. Jeśli podejrzewamy, że włosy wypadają z powodu osłabienia, zadbajmy o ich wzmocnienie od wewnątrz – poprzez zdrową dietę. Warto także pić ziołowe napary i herbaty, na przykład te zawierające pokrzywę i skrzyp polny. Jeśli dodatkowo stosujemy poprawiające kondycję włosów suplementy pamiętajmy, że takie preparaty można przyjmować tylko przez określony czas, gdyż pomagają one szybciej uzupełnić niedobory mikroelementów, ale nie zastępują zdrowej diety.
Jeżeli po około trzech miesiącach takiej kuracji nie zauważymy poprawy, powinniśmy wybrać się do lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań krwi i poziomu hormonów, a także przebada skórę głowy. W ten sposób można wykryć niedobory witamin i mikroelementów, a także sprawdzić, czy wypadanie włosów nie ma bardziej złożonych przyczyn niż jesienne przesilenie.
Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia