CHOROBY PSYCHICZNE A ODZYWIANIE
Sposób odżywiania ma wpływ na choroby psychiczne.
Zmiana sposobu odżywiania się w ostatnich 50 latach może być istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za rosnącą liczbę zachorowań na choroby psychiczne - twierdzą dwie organizacje, które opublikowały w poniedziałek raport na ten temat ("Feeding Minds").
W ocenie raportu skutkiem zmiany odżywiania jest to, że rośnie liczba ludzi, których zawodzi pamięć, cierpiących na depresję, objawy schizofrenii, a także dzieci, które mają trudności ze skupieniem się, lub są nadaktywne.
Autorzy raportu sądzą, że skutki wprowadzenia przemysłowych metod uprawy roli i, co za tym idzie ,zastosowania środków owadobójczych i innej chemii na szeroką skalę, można zaobserwować na przykładzie zwierząt, które z powodu tego, co jedzą, mają inny skład tkanki tłuszczowej.
Kurczaki np. dwukrotnie szybciej osiągają wagę kwalifikującą je do uboju niż 30 lat temu, a zawartość tłuszczu w ich organizmie wzrosła w tym czasie z 2 proc. do 22 proc.
W gotowych posiłkach przeznaczonych do prostego i szybkiego przyrządzenia naukowcy uznają za szkodliwą obecność stężonych tłuszczów, które spowalniają pracę mózgu.
Problemy z depresją ma ok. 6 mln Polaków. Niestety zjawisko to od kilkunastu lat narasta, zwłaszcza wśród dorastającej młodzieży. Nieprawidłowa dieta, oparta o produkty pełne konserwantów i sztucznych środków ulepszających żywność, oprócz wielu schorzeń układu pokarmowego, może być przyczyną zaburzeń psychicznych. Dieta optymalna dla mózgu powinna zawierać składniki bogate w żelazo, selen, tiaminę i kwas foliowy.
Najważniejsze jednak, by produkty wchodzące w skład naszej diety pozbawione były konserwantów, sztucznych nawozów i metali ciężkich.
Kadm, pestycydy czy azotany, a szczególnie związki ołowiu zawarte w roślinach i w mięsie z nierozpoznanych regionów, uszkadzają komórki nerwowe, wywołują agresję, a nawet upośledzenie umysłowe - podkreśla psychiatra Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień WOLMED.
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania nad wpływem diety na nasz stan psychiczny. Dowiedziono, że zmiany jakie zaszły w sposobie odżywiania się ludzi, w ciągu ostatnich 50 lat, zwiększają zapadalność na depresję, schizofrenię, ADHD i chorobę Alzheimera.1
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że lepsze rezultaty w leczeniu schorzeń psychicznych, niż terapia i leki, przynosi wzbogacenie diety o brakujące witaminy i minerały, takie jak cynk i mangan.
Nasza dieta, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, kiedy mamy do czynienia z występowaniem depresji sezonowej, powinna zostać zmodyfikowana o produkty bogate w mangan. Należy jeść więcej buraków, grochu czy kapusty. Nieocenione dla wzmocnienia nerwów są także papryka i pomidory zawierające witaminy z grupy B, C, PP i bezcenne minerały - radzi Anna Rogulska, dietetyk Zakładu Produkcji Spożywczej „Krzętle”.
www.biomedical.pl
www.aim.dmkproject.net