Co to jest żywność ekologiczna?Mówiąc najprościej to żywność wyprodukowana bez nawozów sztucznych i pestycydów, posiadająca odpowiednie certyfikaty unijne.
Za dużo trucizn
Stosowane na potęgę w rolnictwie środki ochrony roślin i nawozy sztuczne, szybko dały o sobie znać. Dzieci zaczęły masowo zapadać na różnego rodzaju uczulenia i alergie, dorośli zaś na nowotwory. Zjawiska te dały naukowcom impuls do przeprowadzenia badań, w wyniku których okazało się, że produkty spożywcze zawierają znaczne ilości związków, które są w organizmie ludzkim przerabiane na trucizny i substancje rakotwórcze. Wkrótce w wielu krajach zapanowała moda na ekologiczną żywność. W Polsce od 2004 roku obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie rolnictwa ekologicznego, znakowania produktów i środków spożywczych.
3 ważne zadania
Żywność ekologiczna produkowana jest przez gospodarstwa ekologiczne. Takie rolnictwo, wraz z całym szeregiem wymogów i standardów, które musi spełniać, ma do wykonania trzy zadania. Po pierwsze: ekologiczna produkcja żywności nie może obciążać środowiska (w każdym razie nie bardziej niż naturalne ekosystemy), po drugie: musi być w jak największym stopniu samowystarczalna, tzn. nie może zależeć od nakładów zewnętrznych (np. przemysłu, transportu). Po trzecie powinna umożliwić rozwój wsi i rolnictwa.
Wyprodukowany ekologicznie, czyli jak
Przede wszystkim w jak największym stopniu samowystarczalnie i zgodnie z prawami natury. Na przykład ekologiczny ziemniak musi być wyhodowany przy użyciu jak najmniejszej ilości maszyn, bez środków chemicznych, pestycydów, regulatorów wzrostu. Hodując go rolnik nie może zanieczyszczać gleby i wód gruntowych, za to ma obowiązek wykorzystać jak najwięcej odpadów (gnojowicy, kompostu, obornika). Nie może hodować odmian genetycznie modyfikowanych (GMO).
wp.pl