Len mielony ma zastosowanie w chorobach dróg oddechowych moczowych,reumatyzmowi,zaparciach wrzodach żołądka i dwunastnicy. W składzie lnu mielonego znajdują się duże ilości witaminy A ,E,oraz F które wchłaniane są przez skórę oraz przez błony śluzowe żołądka,płuc,dróg oddechowych i moczowych.
Len mielony to żródło cennych kwasów omega-3
Len mielony jest bardzo bogaty w kwasy omega-3,kwasy te zapobiegają w powstawaniu różnych zapaleń .A ostatnie badania naukowe wskazują że zapalenia toczące się w organizmie sprzyjają powstawaniu chorób serca zapalenia stawów,astmy cukrzycy a niekiedy nowotworów( znam przypadek nie leczone zapalenie jąder) spowodowało nowotwór.
Dlatego w naszej diecie powinno się znaleźć dużo kwasów omega-3 i omega-6 najwięcej ich znajdziemy w oleju sojowym i kukurydzianym. Z braku dostępu do tych olejów warto spożywać siemię lniane.
Siemię lniane działa rozmiękczająco ,osłonowo i rozwalniająco. Musimy pamiętać że całe nasiona lnu działają na poprawę trawienia,wzdęcia,zaparcia i kurcze
Z kolei len mielony stosujemy w stanach zapalnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych stosując 2-3 łyżeczki zsiadłym mlekiem a dzieci mogą go jeść z cukrem. Len mielony siemię lniane i olej lniany należą do bardzo dobrych środków odżywczych szczególnie zalecane w grużlicy płuc i chorobach wyniszczających organizm .
Olej lniany ma zastosowanie jako okłady na oparzenia,odmrożeniach działa bezpośrednio na skórę przenika w głąb,w europie zachodniej stosowany jest jako lek i występuje w lekospisie. Kompres z lnu mielonego lub z wytłoków podgrzany i zawinięty w szmatkę przez dłuższy czas zachowuje równomierną temperaturę i wilgoć w miejscu przeznaczenia (np w infekcji pęcherza moczowego)zamiast termoforu .
W przypadku podrażnień żołądka możemy przygotować sobie odwar z mielonego lnu.
1.Zmielony len 1 łyżka
2.woda 1 szklanka
Zmielony len zalewamy letnia wodą i gotujemy na małym ogniu około 15 minut pod przykryciem,po przestygnięciu możemy pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Osobiście bardzo często wypijam szklankę siemienia lnianego zalewając dwie łyżeczki szklanka wrzątku i pozostawiając na noc,rano na czczo wypijam i nie mam problemów z zaparciami
W nieżycie żołądka stosujemy siemię lniane z następującymi ziołami:
1.dwie łyżeczki siemienia lnianego
2.jedna łyżeczka korzenia lukrecji
3.jedna łyżeczka korzenia lubczyka
4.jedna łyżeczka korzenia prawoślazu
5.jedna łyżeczka korzenia kaliny koralowej
Zalewamy to dwoma szklankami wody i gotujemy przez pięć minut cedzimy i pijemy dwa razy dziennie w równych porcjach. Pamiętać trzeba że len ma dość sporo błonnika działa przeczyszczająco ,nie wskazany dla osób z zespołem nadwrażliwego jelita.
Aneczko, nie wiem, czy Ci to pomoże, ale znalazłam w necie takie wiadomości;)